Zabytkowy luterański kościół w Bielsku-Białej odzyskuje blaskPAP - 22-05-2020 16:40


Klasycystyczny kościół Marcina Lutra w Bielsku-Białej doczekał się remontu konserwatorskiego elewacji. Prace potrwają do jesieni br. – poinformowały bielskie władze samorządowe, które częściowo sfinansowały tę inwestycję. Przekazały na ten cel 300 tys. zł.

Miejski konserwator zabytków Jacek Konieczny, cytowany w komunikacie magistratu, powiedział, że w kościele wykonawca naprawia m.in. profile i gzymsy. "Trwa przygotowywanie warstw tynków pod malowanie" - dodał.

Remont obejmuje budynek kościoła wraz z wieżą.

Emilia Klejmont z wydziału prasowego magistratu w Bielsku-Białej poinformowała, że samorząd przeznaczył na remont kościoła w formie dotacji 300 tys. zł. To 62 proc. kosztów tej inwestycji. "Prace (…) powinny zakończyć się do jesieni" - dodała.

Przypomniała zarazem, że władze miasta w sumie przeznaczyły na takie dotacje w br. 2 mln zł. Remontowanych jest 12 zabytków.

Budowa kościoła Marcina Lutra w Białej Krakowskiej (obecnie to wschodnia część Bielska-Białej - PAP) została ukończona w 1788 r. Był wówczas pierwszą świątynią ewangelicką w Galicji. Początkowo była to niewielka budowla z niską wieżą. W trzeciej dekadzie XIX w. została rozbudowana.

Świątynia jest obecnie jednym z najważniejszych obiektów zabytkowej architektury sakralnej w mieście. Jej elewacja frontowa ostatnio była już w złym stanie. Z murów odpadały już fragmenty gzymsów. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ dki/