Zabytkowy obiekt opery w Szczecinie wyremontowanyPAP - 20-11-2015 08:58


Szczecińska Opera na Zamku wraca do swej siedziby. Koszt remontu wyniósł ok. 79 mln zł. Prace trwały cztery lata.

Zamiast jednej starej sceny, opera będzie dysponować teraz nowoczesną, wielofunkcyjną salą teatralną z główną sceną, a dodatkowo scenami - kameralną i Galerią Południową. Widownia sceny głównej zwiększyła się z 536 do 600 miejsc. Przebudowano orkiestron, dodano m.in. system nowoczesnych instalacji i urządzeń do obsługi sceny.

Dobudowana została też specjalna przestrzeń sceniczna w elewacji południowej skrzydła południowego w formie wykusza, która pozwoli na obustronne wprowadzanie elementów scenografii oraz grup artystów podczas spektaklu.

"Była to wyjątkowo skomplikowana inwestycja, prowadzona w zabytkowym obiekcie" - podkreślił w czwartek w obecności mediów, którym zaprezentowano obiekt po modernizacji, marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz.

"O naszej działalności będzie głośno nie tylko w Szczecinie, ale w regionie, Polsce i Europie" - obiecywał zaś dyrektor sceny Jacek Jekiel.

Jak zapewnia dyrekcja opery, sala główna to dziś jedna z najnowocześniejszych scen teatrów muzycznych w Europie, z doskonałą akustyką m.in. dzięki zamontowanym specjalnym ekranom akustycznym, których regulowanie pozwala na dobranie możliwie najlepszego odbijania fal akustycznych.

Największą zmianą jest obecność nowoczesnej sceny obrotowej wyposażonej w system kontroli prędkości i położenia. Nad nią i wokół niej zawisło aż 41 sztankietów (służą do podnoszenia dekoracji teatralnych na odpowiednią wysokość).

Scena wyposażona została także w nowoczesne systemy sterowania oświetleniem i nagłośnieniem. Prace przeprowadzono też w salach prób baletu i orkiestry.

Powrót do swej siedziby opera będzie świętować od piątku przez 11 dni. Zaplanowano 16 wydarzeń artystycznych, w tym spektakle, spotkania i koncerty.

Do Szczecina przyjadą też gwiazdy - mezzosopranistka Małgorzata Walewska, która wystąpi w "Balu maskowym" oraz francuska śpiewaczka Patricia Petibon. Sopranistka, która wystąpi w Polsce po raz pierwszy, da koncert 23 listopada.

Łączny koszt modernizacji opery wyniesie ostatecznie ok. 79 mln zł, przy unijnym wsparciu na poziomie ponad 43 mln zł.

Nowa opera to kolejna, po budowie Filharmonii Szczecińskiej, a wcześniej uruchomieniu Akademii Sztuki, wielka inwestycja kulturalna w Szczecinie. Jej dotychczasowa siedziba została oddana do użytku w 1978 roku i od tego czasu była tylko poddawana bieżącej konserwacji.

Przez cztery lata remontu opera działała w specjalnie dla niej zbudowanej hali.