REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowy pałac w Zielonej Górze zyska nową funkcję

  • Autor: PAP
  • 26 paź 2017 15:09
Zabytkowy pałac w Zielonej Górze zyska nową funkcję
Zielona Góra

Ponad 5 mln zł będą kosztowały remont i przebudowa zabytkowego pałacu w Starym Kisielinie - dziś w Zielonej Górze - na potrzeby domu kultury. Do 2014 roku był on siedzibą Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.

REKLAMA

W czwartek została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji - firmą z Kopanicy (woj. wielkopolskie). Zgodnie z nią prace mają zakończyć się do końca września przyszłego roku. Zadanie uzyskało 85 proc. dofinansowania z funduszy unijnych, co daje kwotę prawie 3,5 mln zł.

Nowy dom kultury będzie filią Zielonogórskiego Ośrodka Kultury - samorządowej instytucji kultury.

- W obiekcie znajdzie się miejsce nie tylko na prowadzenie działalności podstawowej, miedzy innymi sala widowiskowa, ale również miejsce dla zespołów i stowarzyszeń, które na terenie Nowego i Starego Kisielina działają, a wciąż szukają swojego miejsca na próby i spotkania - powiedziała PAP dyr. zielonogórskiego ośrodka kultury Agata Miedzińska.

Dodała, że dzięki tej inwestycji zabytkowy pałac i jego otoczenie odzyskają dawny blask, a ich funkcja zagwarantuje utrzymanie i dbałość o dobry stan zabytku.

Remont i adaptacja budynku na potrzeby kultury zostanie przeprowadzona pod nadzorem konserwatora zabytków z dbałością o nienaruszenie walorów historycznych obiektu.

Przed trzema laty pałac w Starym Kisielinie opuściło zielonogórskie Archiwum Państwowe, które przeniosło się do nowo wybudowanej siedziby. Od tego czasu pałac nie był użytkowany, a co za tym idzie jego stan techniczny pogarszał się.

Historia pałacu w Starym Kisielinie sięga 1837 r. Piętrowy dwór wybudował Carl Ludwig baron von Stosch. W latach 1896-97 rozbudował go Felix Georg hrabia von Stosch, nadając mu obecną formę. Po II wojnie w pałacu stacjonowały wojska radzieckie, potem należał do PGR-u i przedsiębiorstwa budowlanego. Od 1959 do 2014 r. był siedzibą archiwum. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie