REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowy Park Habsburgów utonie wśród nowej zieleni

  • Autor: PAP
  • 07 lis 2017 15:28
Zabytkowy Park Habsburgów utonie wśród nowej zieleni
Fot. pixabay

115 buków, klonów, lip, akacji i dębów zostanie posadzonych w najbliższych miesiącach w zabytkowym parku miejskim w Żywcu. Chcemy odbudować drzewostan, który został dość poważnie zniszczony przez ostatnie huragany – powiedział burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

REKLAMA

- Ostatnie huragany zniszczyły sporą część naszego parku. Powalonych zostało ponad 140 drzew, m.in. starych dębów. Musimy odtworzyć drzewostan. Dzięki zaprzyjaźnionej firmie nie będą to niewielkie sadzonki, ale spore drzewa: cztero-, pięciometrowej wysokości. Jeszcze w tym tygodniu zaczniemy je przywozić z Ustronia. Pierwsze posadzone zostanie 17 listopada - powiedział burmistrz.

Park w ostatnich tygodniach ucierpiał dwukrotnie. Orkany Ksawery i Grzegorz powaliły ponad 140 drzew. Wiatr spowodował tak duże niebezpieczeństwo, że park na kilkadziesiąt godzin został zamknięty dla mieszkańców i turystów. Zniszczone zostały także alejki i fragment ogrodzenia. Upadające drzewo połamało barierkę na mostku. - Naprawy już trwają - zapewnił burmistrz Szlagor.

Pieniądze na odnowienie drzewostanu samorządowi przekazała we wtorek firma Żywiec Zdrój. Czek na 60 tys. zł wręczył burmistrzowi dyrektor fabryki w Jeleśni na Żywiecczyźnie Marcin Damaszk. - Większość nasadzeń będzie miało miejsce wiosną przyszłego roku. Mamy nadzieję, że dzięki nim park odzyska blask - powiedział.

Park Habsburgów jest jedną z większych atrakcji Żywca. Najstarsze jego fragmenty pochodzą z XVIII w. Ma powierzchnię 26 ha. Znajduje się w centrum Żywca, tuż obok starego zamku i pałacu Habsburgów.

Historia starego zamku sięga połowy XIV w. Jego pierwszymi właścicielami byli Komorowscy herbu Korczak. Dobra żywieckie nadał im król Kazimierz Jagiellończyk w 1467 r. Zamek później należał także do Wazów i Wielopolskich, a od połowy XIX w. do Habsburgów. Obok niego Habsburgowie wybudowali klasycystyczny pałac.

Rodzina żywieckich Habsburgów jest blisko spokrewniona z domem panującym niegdyś w Wiedniu, w tym z cesarzem Franciszkiem Józefem I. Mają wspólnego przodka - cesarza Leopolda II. Przedstawiciele tej linii czuli się Polakami. Arcyksiążę Karol Olbracht, ostatni właściciel dóbr żywieckich, był oficerem Wojska Polskiego. Podczas wojny odmówił podpisania volkslisty, za co został uwięziony przez Niemców. Po wojnie władze PRL odebrały Habsburgom polskie obywatelstwa. Przywrócono został dopiero w 1992 r.

Pod koniec pierwszej dekady XXI w. żywiecki samorząd zrewitalizował park. Wyremontowano m.in. aleje i mostki, fontannę i zabytkową altanę zwaną Domkiem Chińskim. Udostępnione dla zwiedzających zostały odsłonięte relikty dawnej baszty. W parku powstała też stajnia miejska i minizoo. Rewitalizacja kosztowała ok. 10 mln zł. Samorząd otrzymał na ten cel dotację z funduszy UE. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie