REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowy park i centrum kultury dostaną drugie życie

  • Autor: PAP
  • 27 paź 2017 15:00
Zabytkowy park i centrum kultury dostaną drugie życie
Fot. unsplash

Rozbudowa gminnego centrum kultury, adaptacja dawnej sali sportowej na wielofunkcyjną salę widowiskową i zagospodarowanie zabytkowego parku – to elementy projektu, jaki dzięki niemal 7 mln zł unijnego wsparcia, będzie realizowała gmina Solec-Zdrój.

REKLAMA

Przedsięwzięcie ma się przyczynić do zwiększenie dostępności do zasobów kultury w gminie dla jej mieszkańców oraz przyjeżdżających tu turystów i kuracjuszy.

Jak poinformował w piątek PAP kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Gminy Solec-Zdrój Piotr Kalita, gotowa jest już część dokumentacji projektowej związanej z inwestycjami. Prace mają się rozpocząć w 2018 r., a zakończyć w 2020 r.

Projekt zakłada przebudowę dawnej sali gimnastycznej przy miejscowej szkole (która ma nowoczesną halę sportową), w wielofunkcyjną salę widowiskową, w której mogłaby się odbywać przedstawienia, koncerty i projekcje filmów. - Największą bolączką miejscowości był brak takiej sali, która umożliwi organizację w lepszych warunkach m.in. odbywającego się u nas od niemal 10 lat Festiwalu Muzyki Akordeonowej. Zamierzamy kupić też scenę mobilną z nagłośnieniem i oświetleniem, umożlwiającą organizację imprez plenerowych - wyjaśniał Kalita.

Inną częścią projektu jest rozbudowa siedziby Gminnego Centrum Kultury znajdującego się przy ulicy Partyzantów. Na potrzeby centrum zostanie zaadaptowany, niewykorzystywany dotąd i sąsiadujący z budynkiem obiekt. Do placówki zostanie przeniesiona biblioteka, która znajduje się w pomieszczeniu wynajmowanych od parafii. W centrum znajdą się też sale ćwiczeń na zajęcia muzyczne dzieci i młodzieży, sale prób dla zespołów i sale warsztatowe. Będzie też sala wystawiennicza na potrzeby ekspozycji malarstwa czy fotografii.

Ostatnia część projektu dotyczy zagospodarowanie fragmentu zabytkowego parku w Zborowie w pobliżu Solca, znajdującego się przy zarządzanym przez samorząd powiatowy Domu Pomocy Społecznej.

- Od kilku lat starliśmy się, by powiat przekazał część parku, która obecnie jest zagrodzona, a w latach 60. i 70. stanowiła centrum życia społecznego tej miejscowości. Chcemy otworzyć teren, poddać park rewitalizacji i udostępnić go mieszkańcom. Szkoda, by marnowała się perełka wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków. Takie publiczna przestrzeń jest potrzebna w każdej miejscowości - podkreślił Kalita.

Rewitalizacja zakłada m. in. pielęgnację istniejącego drzewostanu w parku, nasadzenie nowej roślinności, wytyczenie alejek i montaż elementów małej architektury.

Koszt całego projektu to ok. 8,6 mln zł, a 6,8 mln zł unijnego dofinansowania ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. O dofinansowaniu przedsięwzięcia w konkursie zdecydował w tym tygodniu zarząd województwa.

Solec-Zdrój to niewielka gmina położona w południowo-wschodniej część województwa świętokrzyskiego, w której już w początkach XIX wykorzystywano źródła lecznicze solanek siarczkowych. W uzdrowisku leczy się choroby narządu ruchu i reumatyczne, choroby skóry i alergię.

W 2013 r. otwarto tu kompleks basenów mineralnych, z pierwszym w Polsce basenem wykorzystującym wody siarkowodorowe. W 2016 r. baseny odwiedziło ponad 210 tys. osób - stały się trzecim pod wglądem najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w regionie. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie