REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym odzyska blask

  • Autor: PAP
  • 08 maj 2018 13:57
Zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym odzyska blask
fot. shutterstock

Władze Chorzowa przejęły zabytkowy ratusz w dzielnicy Batory, który przez prawie 20 lat był w rękach prywatnych – poinformowano podczas wtorkowej konferencji prasowej. Teraz wydzierżawi go fundacja z doświadczeniem w adaptacji i wykorzystaniu takich obiektów.

REKLAMA

"Dawny ratusz Hajduk Wielkich nie miał szczęścia do właścicieli. Kolejni inwestorzy szybko tracili zainteresowanie obiektem, brakowało im funduszy, a przede wszystkim pomysłu na to miejsce" - powiedział prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Budynek był w złym stanie technicznym. "W ostatnich latach udało nam się wymóc na właścicielach jedynie remont dachu. Prace wykonano przy wsparciu finansowym miasta" - dodał prezydent.

Sytuacja zmieniła się w zeszłym roku, kiedy nowy właściciel zgodził się negocjacje z miastem w sprawie sprzedaży obiektu za 2,7 mln zł. Transakcję sfinalizowano pod koniec kwietnia 2018 r.

"Kiedy przejęcie dawnego ratusza stawało się możliwe, natychmiast rozpoczęliśmy poszukiwanie wiarygodnego partnera. Szukaliśmy osoby, która ma nie tylko świetny pomysł, ale także doświadczenie w rewitalizacji obiektów i może nam pokazać konkretne efekty" - wyjaśniał prezydent Chorzowa, ogłaszając, że obiekt wydzierżawi Fundacja Giesche. Zarządza ona budynkami Fabryki Porcelany w Katowicach.

"Kiedy kilka lat temu przejmowaliśmy budynki Fabryki Porcelany, to wszystkie były w fatalnym stanie: bez prądu, wody i internetu. Dzięki ciężkiej pracy udało nam się zamienić to miejsce w kultowy adres, gdzie odbywają się spotkania, wydarzenia, a swoją siedzibę mają m. in. agencje kreatywne, galerie sztuki i showroomy. To rozwiązanie chcielibyśmy powtórzyć w ratuszu w Chorzowie Batorym" - powiedział prezes Fundacji Giesche Rafał Wyszyński.

Prezydent Chorzowa oraz prezes fundacji podpisali już list intencyjny dotyczący przyszłej współpracy. Kolejnymi krokami będzie uzyskanie zgody Rady Miasta oraz podpisanie umowy dzierżawy.

Neobarokowy gmach mieszczący się przy ul. Ratuszowej 3 w Chorzowie Batorym został wzniesiony w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhuette. Po przyłączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej powrócono do historycznej nazwy Wielkie Hajduki, a sam gmach do 1939 r. stanowił siedzibę władz starostwa świętochłowickiego. Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie policja. Potem gmach pozostawał w rękach prywatnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie