×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowy tramwaj z Krakowa spędzi wakacje w Warszawie. Ma 113 lat i będzie woził turystów

  • Autor: Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie
  • 07 cze 2023 11:19
Zabytkowy tramwaj z Krakowa spędzi wakacje w Warszawie. Ma 113 lat i będzie woził turystów
Zabytkowy tramwaj z Krakowa przyjechał do Warszawy. fot. Tramwaje Warszawskie

Tramwajarze z Warszawy wymienili się zabytkowymi tramwajami z tramwajarzami z Krakowa. Do stolicy przyjechał niebieski tramwaj z 1910 r., który na "swoim koncie" ma m.in. funkcję... altanki.

REKLAMA

  • Tramwajarze z Warszawy wymienili się zabytkowymi tramwajami z tramwajarzami z Krakowa.
  • Do Warszawy przyjechał zabytkowy niebieski wagon oznaczony symbolem SN4, który został wyprodukowany w 1910 roku.
  • Obydwa wagony trafią na wakacyjne linie turystyczne.

Ma 113 lat, jest niebieski i w sezonie letnim będzie woził turystów po Warszawie na popularnej linii T. Przyjechał do stolicy z Krakowa, tam z kolei spędzi wakacje – w ramach wymiany między miastami – zabytkowy, czerwony wagon typu N.

Tramwajarze z Warszawy wymienili się zabytkowymi tramwajami z tramwajarzami z Krakowa. Do Warszawy przyjechał – na specjalnej lawecie – zabytkowy wagon. Niebieski tramwaj oznaczony symbolem SN4 został wyprodukowany w 1910 roku i początkowo był używany w niemieckim mieście Eberswalde. Do Krakowa trafił podczas II wojny światowej. Nim został pieczołowicie wyremontowany przez krakowskich tramwajarzy przez kilkadziesiąt lat pełnił funkcję… altanki w ośrodku wczasowym nad jeziorem.

Warszawscy tramwajarze pożyczyli krakowskim nieco młodszy wagon typu N –wyprodukowany w 1949 roku. fot. Tramwaje Warszawskie
Warszawscy tramwajarze pożyczyli krakowskim nieco młodszy wagon typu N –wyprodukowany w 1949 roku. fot. Tramwaje Warszawskie

Warszawscy tramwajarze pożyczyli krakowskim nieco młodszy wagon typu N –wyprodukowany w 1949 roku. Jest to wyjątkowy egzemplarz, ponieważ brał udział w otwarciu trasy W-Z 22 lipca 1949 roku. Służył podróżnym także w Szczecinie, a w latach 90. – po remoncie w Krakowie – wrócił do stolicy.

Obydwa wagony trafią na wakacyjne linie turystyczne. W Krakowie taka linia jest oznaczona cyfrą 0, w Warszawie – literą T. Stołeczny tramwaj turystyczny wyjedzie na tory w czerwcu – w pierwszy wakacyjny weekend. W podobnym terminie zadebiutuje w Krakowie warszawska N-ka.

Zabytkowe tramwaje obsługujące Warszawskie Linie Turystyczne to doskonały pomysł na podziwianie stolicy z nietypowej perspektywy. Tego lata, oprócz krakowskiego wagonu, będzie można przejechać się wagonami z lat 40. i 50., które przez wiele lat woziły warszawiaków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie