Zachować dystans społeczny i bezpiecznie poruszać się? Gdańsk ma ciekawy projektPAP - 15-05-2020 15:37


W celu zachowania dystansu między ludźmi w okresie pandemii władze Gdańska chcą m.in. wyznaczyć dodatkowe pasy rowerowe w mieście oraz wdrożyć priorytet dla ruchu pieszego na wybranych ulicach. Pomysły te zostaną przedstawione radom dzielnic.

Założenia dotyczące zmian w ruchu w czasie pandemii koronawirusa przedstawił w piątek na konferencji prasowej zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak.

"Światowa Organizacja Zdrowia w sposób jednoznaczny mówi o ruchu w miastach podczas pandemii - gdy to tylko możliwe należy rozważyć jazdę na rowerze lub poruszanie się pieszo. Zapewnia to utrzymanie bezpiecznego dystansu od innych, a jednocześnie pomaga spełnić minimum dziennej aktywności fizycznej, co może być trudne w trybie zdalnej pracy oraz przy limitowanym dostępie do sportu i rekreacji" - powiedział Grzelak.

Na kilku ulicach w mieście ma obowiązywać priorytet dla ruchu pieszego. Oznaczać to będzie m.in. ograniczenie prędkości pojazdów do 20 km/h oraz zakaz parkowania poza wyznaczonymi miejscami.

Na fragmencie alei Hallera - odcinek 0,8 km od ul. Czarny Dwór do ul. Wczasy - ma powstać droga rowerowa. Dziś w tym miejscu ruch rowerowy połączony jest z pieszym.

Dla poprawy bezpieczeństwa rowerzystów ma być zniwelowany "czarny punkt" na skrzyżowaniu ul. Piramowicza z al. Zwycięstwa, gdzie w ostatnich trzech latach doszło do 23 wypadków i kolizji. Zostanie to osiągnięte przez odwrócenie kierunku ruchu na ul. Piramowicza. Dzięki temu dojdzie do znaczącego ograniczenia ruchu samochodów.

Poza tym, przy przejściach dla pieszych planuje się likwidację przycisków, które obecnie z powodu ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa są zasłonięte folią.

Proponowane rozwiązania w poniedziałek zostaną przesłane do konsultacji gdańskim radom dzielnic. Grzelak liczy, że po zebraniu uwag i opinii od radnych dzielnicowych duża część pomysłów zostanie wdrożona już na przełomie maja i czerwca.