×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zaginął sowiecki pomnik, który miał zostać zdemontowany

  • Autor: PAP
  • 26 sie 2022 16:13
Zaginął sowiecki pomnik, który miał zostać zdemontowany
fot. shutterstock

W jednej z gmin na północnym wschodzie Łotwy zniknął pomnik przeznaczony do demontażu - poinformowały lokalne władze. Łotewskie media podkreślają, że rozbiórka sowieckich pomników w regionach powoli posuwa się do przodu.

REKLAMA

  • W gminie Aluksne, na północnym wschodzie Łotwy, zniknął obiekt gloryfikujący reżim sowiecki, który miał być zdemontowany.
  • Po pomniku został tylko cokół.
  • Władze zawiadomiły policję o zniknięciu monumentu.

Jak zaznacza w piątek serwis LSM, w regionach demontaż obiektów gloryfikujących reżim sowiecki, takich jak pomniki czy tablice, przebiega powoli.

Z usuwaniem monumentów nie spieszą się np. dwa największe miasta Łatgalii na wschodzie kraju - podkreśla portal. Władze Dyneburga (Daugavpils) zwróciły się do Trybunału Konstytucyjnego, by zbadać zgodność z konstytucją nowych przepisów zobowiązujących do usuwania takich obiektów.

Z kolei w mieście Rzeżyca (Rezekne) miejscowe władze zaplanowały przeniesienie pomnika Wyzwolicieli Rezekne na cmentarz wojskowy. Ministerstwo ochrony środowiska nakazało jednak władzom, by działały zgodnie z obowiązującymi przepisami i ich plan się nie powiódł.

W drugiej połowie czerwca na Łotwie weszło w życie prawo zakazujące demonstrowania w przestrzeni publicznej symboliki sowieckiej i nazistowskiej oraz zobowiązujące do usunięcia do 15 listopada obiektów gloryfikujących te reżimy. Zdemontowane mają być pomniki, znaki pamięci i inne obiekty, pod którymi nie ma pochówków. Usuwaniu monumentów sprzeciwia się część rosyjskojęzycznych mieszkańców Łotwy.

W czwartek w Rydze zdemontowano 79-metrowy obelisk tzw. Pomnika Zwycięstwa. Rozbiórka kompleksu poświęconego armii sowieckiej trwała trzy dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie