REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zagłębiowska Mediateka tuż przed wielkim otwarciem

  • Autor: PAP
  • 13 cze 2018 14:42
Zagłębiowska Mediateka tuż przed wielkim otwarciem
fot. pixabay.com

W najbliższą niedzielę w Sosnowcu zostanie otwarta Zagłębiowska Mediateka. Obiekt, pełen multimedialnych rozwiązań i nowoczesnych technologii, powstał kosztem ponad 20 mln zł w gruntownie zmodernizowanym gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej.

REKLAMA

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński powiedział podczas środowego spotkania z dziennikarzami, że Mediateka to coś znacznie więcej niż biblioteka. "Wypożyczanie książek jest tylko dodatkiem do tego, co się tam będzie działo" - zaznaczył.

Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej Elwira Kabat Georgijewa podkreśliła, że niedziela będzie ważnym dniem dla całego świata kultury w Sosnowcu. "Liczymy na to, że oprócz naszych placówek filialnych, tutaj będzie można się po prostu spotykać, że będą się tu spotykały całe rodziny i grupy przyjaciół. To ma być miejsce spotkań" - powiedziała.

Przypomniała, że zmodernizowany budynek został wybudowany na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej 40 lat temu, kilkanaście lat temu rozpoczęły się starania o to, by gmach stał się nowoczesnym obiektem, odpowiadającym wyzwaniom XXI-wieku.

Zagłębiowska Mediateka ma 6,5 tys. m kw. powierzchni, a na niej, oprócz tradycyjnych wypożyczalni, czytelni i magazynów zbiorów, znalazły się nowocześnie wyposażone agendy multimedialne, dział zbiorów regionalnych Zagłębiana oraz kolorowy Świat Nauki i Fantazji, dedykowany dzieciom.

Obiekt zyskał nowe funkcje i jest pełen nowoczesnych technologii. Jak mówiła dyrektorka, np. na zewnątrz Mediateki zostanie udostępniona wirtualna książka, która będzie przekazywała informacje np. o zbiorach oraz umożliwi kontakt pomiędzy Mediateką a jej użytkownikami. Oddawanie lub odbieranie książek już po godzinach pracy umożliwi książkomat. Posiadacze kart bibliotecznych po przyłożeniu ich do czytnika będą mogli odbierać ze skrytek zamówiony wcześniej przez internet tom.

Zagłębiowska Mediateka dysponuje zbiorem 200 tys. książek, 3 tys. audiobooków, wieloma grami planszowymi i elektronicznymi. Użytkownicy będą mogli skorzystać z wielu e-booków, które będzie można ściągać na urządzenia elektroniczne, a także z płyt analogowych, na płytach CD oraz filmów. W gmachu jest też m.in. strefa multimedialna dla dzieci, z podłogą interaktywną, konsolami do gier elektronicznych i robotem do nauki programowania, a także stanowiska multimedialne dla dorosłych.

Jak powiedziała dyrektorka, jak od kilku lat, co tydzień w Mediatece będą organizowane seanse filmowe. Nowością będą natomiast projekcje plenerowe.

Niedzielne otwarcie będzie miało charakter dnia otwartego, a dla uczestników - w każdym wieku - przygotowano mnóstwo atrakcji: wystawy, spotkania autorskie, warsztaty, wykłady, projekcję filmową czy festyn. O zmierzchu odbędzie się pokaz mappingu, który ożywi elewację budynku. Przez cały dzień każdy gość będzie miał m.in. możliwość zwiedzenia niemal całego gmachu oraz przyłączenia się do próby bicia rekordu wypożyczeń.

Przez wiele lat, w wybudowanym w latach 70. obiekcie, oprócz biblioteki mieściło się Kolegium Języka Biznesu Uniwersytetu Śląskiego, które w 2008 roku przeniosło się do nowego, wzniesionego przez miasto, budynku przy ul. Grota-Roweckiego. Od dziewięciu lat jedynym gospodarzem obiektu jest sosnowiecka książnica.

Teraz budynek przeszedł gruntowną przebudowę i z dotychczasowego obiektu pozostał jedynie szkielet konstrukcji. Modernizacja trwała 1,5 roku. Koszt budowy to ponad 20,5 mln zł, z czego ponad 5,5 mln zł to dofinansowanie unijne.

Dzień otwarty Zagłębiowskiej Mediateki, poza Miejską Biblioteką Publiczną i magistratem organizuje także Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie