REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Zakończył się ostatni etap rewaloryzacji Parku Oruńskiego

  • Autor: PAP
  • 04 gru 2017 09:07
fot. pixabay.com

W Parku Oruńskim w Gdańsku, którego początki sięgają XVI w., zakończył się ostatni etap rewaloryzacji. W ramach inwestycji powstał m.in. amfiteatr oraz wyremontowano wozownię.

REKLAMA

W uroczystości symbolicznego otwarcia parku po rewitalizacji uczestniczył m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Pod altaną odbył się koncert scholi Parafii Świętego Jana Bosko w Gdańsku-Oruni.

W ramach ostatniego, III etapu modernizacji parku powstał amfiteatr, wyremontowana została wozownia, a teren został oświetlony i wyposażony w monitoring. Wykonano nawierzchnię boiska do gry w bulle. Prace obejmowały także budowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i zagospodarowanie terenu w zakresie zieleni, ścieżek, a także montaż ławek i koszy na śmieci. Roboty przeprowadzono w okresie od października 2016 r. do listopada 2017 r. Ich koszt wyniósł ok. 6,6 mln zł.

Park Oruński to jeden z najstarszych parków w Gdańsku i drugi co do wielkości park miejski, po Parku Oliwskim.

Zajmuje ok. 11 hektarów. Malowniczo otulony wzgórzami morenowymi położony jest niedaleko kanału Raduni w dzielnicy Orunia, kilka kilometrów na południe od centrum miasta. Na terenie parku, przez który przepływa potok oruński, znajdują się m.in. dwa stawy położone na różnych poziomach. W Parku Oruńskim stoi też pomnik Tatara RP (na terenie parku mieści się Narodowe Centrum Kultury Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej - PAP), odsłonięty w listopadzie 2010 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Park może poszczycić się bogatą historią, której początki sięgają XVI wieku. Pod koniec XVIII stulecia park stanowił wspaniały zbiór rzadko spotykanych roślin. Sława tego ogrodu botanicznego wykraczała daleko poza granice miasta, a nawet kraju. Potem, poczynając od kampanii napoleońskiej, jego świetność podupadała. W XIX w. przeszedł w ręce kupca Fryderyka Hoene, który podjął się odnowy parku. W 1918 r. jego córka, Emilia Hoene przekazała testamentem prywatny wówczas park na rzecz miasta.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Gdańska 30 listopada podjęto uchwałę nadania Parkowi Oruńskiemu imienia Emilii Hoene.(

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie