REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zakończył się remont dworu w Dołędze

  • Autor: PAP
  • 29 paź 2018 12:04
Zakończył się remont dworu w Dołędze
fot. unsplash

Zakończył się kilkumiesięczny remont XIX-wiecznego dworu w Dołędze w Małopolsce. Zabytek, stanowiący oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie został odnowiony dzięki środkom unijnym w ramach projektu Skansenova, zrealizowanego we wszystkich małopolskich skansenach.

REKLAMA

Dwór w Dołędze, nazywany często "nadwiślańskim Soplicowem" w efekcie przeprowadzonych prac został gruntownie wyremontowany. W skansenie, w skład którego wchodzi, usytuowano także nowy obiekt dla zwiedzających - chłopską chatę - przeniesioną z innego miejsca. Odnowiono również zabytkowy spichlerz, który posłuży do działalności warsztatowej skansenu. Wartość prac wyniosła ponad 2 mln zł, z czego ponad 1 mln zł stanowiła dotacja z funduszy unijnych, a 600 tys. zł to środki z budżetu Województwa Małopolskiego. Resztę pokryło Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Jak podkreślił dyrektor tarnowskiej placówki Andrzej Szpunar, zakończenie remontu oddziału Muzeum Dwór w Dołędze to wyjątkowy moment dla tego miejsca. "Ogrom pracy włożonej przez pracowników naszej instytucji, jak i firmę remontową, pozwoli na nowo przedstawić ten obiekt odwiedzającym go gościom. Dwór w Dołędze stanie się na nowo ważnym elementem lokalnej, a także subregionalnej tkanki kulturowej Małopolski" - ocenił.

Muzeum Dwór w Dołędze mieści się w drewnianym, pierwotnie modrzewiowym, szlacheckim dworze, wzniesionym w 1848 roku dla jego pierwszych właścicieli: Marii i Aleksandra Gunterów. Ostatnia właścicielka dworu oraz majątku, Jadwiga Wolska Tumidajska w latach 70. XX wieku rozpoczęła starania o utworzenie ze swojego domu muzeum. Dla zwiedzających udostępniono go w 1981 roku. Obecny wystrój wnętrz nawiązuje do drugiej połowy XIX wieku.

Historycznie dwór związany był z takimi wydarzeniami jak rabacja chłopska z 1846 roku, powstanie styczniowe oraz II wojna światowa. Na przełomie XIX i XX wieku w dołęskim dworze gościła często krakowska elita kultury i nauki polskiej, m.in.: Adam Asnyk, Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel czy prof. Michał Siedlecki.

W ramach projektu Skansenova - systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu" realizowanego od 2016 roku odnowiono wszystkich dziewięć małopolskich skansenów. W sumie wyremontowano i zabezpieczono ponad 100 obiektów. Wartość wszystkich prac wyniosła 13,6 mln zł, z czego 9,1 mln to dotacja ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a 4,5 mln zł to wkład własny województwa małopolskiego i innych jednostek samorządu terytorialnego.

Projektem objęto wszystkie małopolskie skanseny, położone w Dobczycach, Nowym Sączu, Zubrzycy Górnej, Sidzinie, Szymbarku i Łosiach oraz w Zalipiu, Dołędze i Wygiełzowie.

"Skansenova to pierwszy tak kompleksowy i realizowany na tak dużą skalę projekt konserwacji zabytków drewnianych w Małopolsce" - ocenił członek zarządu Małopolski Leszek Zegzda. "Dzięki temu już dziś na terenie skansenów można podziwiać odnowione perełki architektury drewnianej w kilku muzeach pod gołym niebem" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie