Zakończył się remont ostatniej zabytkowej kamienicy w radomskim Rynku należącej do miastaPAP - 12-08-2021 10:39


W Radomiu zakończył się gruntowny remont ostatniej zabytkowej kamienicy w Rynku należącej do miasta. Rewitalizacja budynku była możliwa dzięki wsparciu z funduszy unijnych w wysokości 2,8 mln zł.

Kamienica znajduje się przy Rynku 12; pochodzi z 1824 r. "Oddając do użytku wyremontowaną kamienicę, kończymy pewien etap rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego. Wszystkie należące do miasta obiekty w Rynku są już wyremontowane" - powiedział na środowej konferencji prasowej wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński. Przypomniał, że w poprzednich latach odnowiony został ratusz i tzw. kamienica Deskurów.

"Mam nadzieję, że będzie to zachęta dla prywatnych właścicieli, by zainwestowali w tej części miasta" - dodał Tyczyński.

Na remont zabytkowej kamienicy miejska spółka Rewitalizacja otrzymała dofinansowanie w wysokości 2,8 mln złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Całkowity koszt inwestycji to ponad 5,6 mln zł.

Prezes spółki Dorota Rajkowska poinformowała, że zakres prac remontowych obejmował m.in. wzmocnienie fundamentów, wymianę stropów, montaż nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i wentylacyjnej, wymianę okien i drzwi, wykonanie nowych balkonów, przebudowę klatek schodowych, naprawę tynków i obróbek blacharskich, zmianę układu funkcjonalnego pomieszczeń mieszkalnych, montaż windy dla osób niepełnosprawnych oraz odtworzenie gzymsów i detali architektonicznych.

Została też zamontowana instalacja centralnego ogrzewania, a cały budynek został podłączony do sieci miejskiej.

W wyremontowanej kamienicy znajduje się 14 mieszkań oraz lokal użytkowy na parterze. Wszystkie są przeznaczone na wynajem.

Jesienią 2019r. zakończyła się rewitalizacja znajdującego się w Rynku XIX-wiecznego ratusza. Do odnowionego budynku przeniosło się m.in. Biuro Rady Miejskiej. W tym roku ukończono modernizację XIX-wiecznego zespołu kamienic Deskurów.

Renowacja ratusza, kamienicy Deskurów i innych zabytkowych budynków znajdujących się na radomskim Rynku jest ważnym elementem rewitalizacji zabytkowej części Radomia - Miasta Kazimierzowskiego.