×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zakończył się remont pomnika Legionistów Śląskich w Cieszynie

  • Autor: PAP
  • 13 cze 2022 14:50
Zakończył się remont pomnika Legionistów Śląskich w Cieszynie
fot. shutterstock

Zakończyła się renowacja cieszyńskiego Pomnika Ku Czci Legionistów Śląskich Poległych za Polskę, zwanego potocznie "Ślązaczką" lub cieszyńską "Nike".

REKLAMA

  • Zakończyła się renowacja cieszyńskiego Pomnika Ku Czci Legionistów Śląskich Poległych za Polskę, zwanego potocznie „Ślązaczką”.
  • Renowację przeprowadziła firma z Warszawy.

Konserwatorzy zdemontowali płyty granitowe postumentu, a następnie uzupełnili ubytki i wykonali hydroizolację. Zamontowali też nowe płyty granitowe. Postument został oczyszczony i zabezpieczony środkami impregnującymi.

Katarzyna Koczwara, rzecznik magistratu w Cieszynie przypomniała, że renowacja odbyła się z inicjatywy mieszkańca Cieszyna. Prace zlecił Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Nad całością czuwał Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Pomnik Ku Czci Legionistów Śląskich Poległych za Polskę, zwany też "cieszyńską Nike" lub "Ślązaczką", został odsłonięty po raz pierwszy w 1934 r. Jego autorem był rzeźbiarz Jan Raszka, weteranów legionistów śląskich.

Po wybuchu II wojny miejscowi zwolennicy hitlerowców zniszczyli monument, a poszczególne elementy zamierzali przetopić. Część z nich wykradli polscy harcerze i ukryli. Nie udało się im jednak zabrać wieńczącej monument figury Ślązaczki. Po wojnie na miejscu pomnika ustawiony został obelisk wdzięczności dla armii sowieckiej. Został on rozebrany w latach 90. W 2008 r. Pomnik Legionistów został ponownie odsłonięty.

Legion Śląski, na czele którego stanął Hieronim Przepiliński, kierownik szkoły wydziałowej w Cieszynie i komendant organizacji sokolskich na Śląsku Cieszyńskim, zasiliło ponad 400 ochotników - młodych górników i metalowców, rzemieślników, uczniów i nauczycieli, kupców, urzędników, a także chłopów i górali. Legioniści wymaszerowali z Cieszyna 21 września 1914 r. Dotarli do Mszany Dolnej, gdzie po kilku reorganizacjach zrąb oddziału włączony został do II Brygady Legionów Polskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie