×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zakończył się remont zabytkowego kościoła w bielskich Komorowicach

  • Autor: PAP
  • 08 sie 2022 13:10
Zakończył się remont zabytkowego kościoła w bielskich Komorowicach
Zakończył się remont zabytkowego kościoła w bielskich Komorowicach, fot. shutterstock

Zakończył się remont kościoła św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej – Komorowicach Krakowskich – zakomunikowały służby prasowe Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach. Były one prowadzone wieloetapowo przez pięć lat.

REKLAMA

- Roboty prowadzone były wieloetapowo w latach 2017-2022 dzięki zaangażowaniu rzymskokatolickiej parafii św. Jana Chrzciciela. Na część prac w pierwszym etapie, czyli remont elewacji frontowej z masywem wieżowym, kamieniarki oraz portali, a także w drugim - remont elewacji bocznej, kamieniarki i maswerków okiennych, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków udzielił refundacji w wysokości blisko 75 tys. zł - podały służby konserwatorskie.

Urząd przypomniał, że wewnątrz świątyni, w ołtarzu głównym, znajduje się zabytkowy obraz tablicowy Sacra Conversazione - Matka Boska z Dzieciątkiem, Janem Chrzcicielem i Janem Ewangelistą, który w latach 2017-2018 przeszedł kompleksową konserwację na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prace zostały dofinansowane przez resort kultury.

Obraz stanowi monumentalną tablicę o wymiarach 240 cm na 170 cm. Pierwotnie znajdował się w dawnym, drewnianym kościele parafialnym. Po wzniesieniu na przełomie lat 20. i 30. XX wieku nowej świątyni w Komorowicach, dziś dzielnicy Bielska-Białej, umieszczono go w nastawie ołtarza głównego.

Autorem obrazu jest żyjący na przełomie XV i XVI w. artysta określany jako Mistrz Rodziny Marii. Przypisuje się mu kilkanaście dzieł z terenu Małopolski. Jest m.in. autorem tryptyków z drewnianych kościołów w Dębnie i w Grywałdzie, a także odrestaurowanego tryptyku z kościoła w Starym Bielsku - dziś dzielnicy Bielska-Białej.

Ks. Szymon Tracz, który odpowiada w diecezji za konserwację architektury i sztuki sakralnej, po powrocie obrazu mówił, że najbardziej żmudne i czasochłonne działania dotyczyły "odczyszczenia podobrazia z zabezpieczających go wosków oraz usunięcia skutków działalności drewnojadów i wilgoci". Szczególnie zniszczone były dolne rogi tablicy, gdzie w sumie została tylko sama cieniuteńka warstwa malarska, gdyż cały drewniany podkład uległ degradacji.

Dawna, drewniana świątynia komorowicka została w 1949 r. przeniesiona do muzeum budownictwa drewnianego w podkrakowskiej Woli Justowskiej. Spłonęła od uderzenia pioruna w 1978 r., ale została zrekonstruowana. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie