×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zakończyła się budowa parku Pojednania Narodów w Oświęcimiu

  • Autor: PAP
  • 26 lis 2018 15:45
Zakończyła się budowa parku Pojednania Narodów w Oświęcimiu
fot. shutterstock

Dobiegła końca budowa Parku Pojednania Narodów w Oświęcimiu, który powstał w pobliżu Miejsca Pamięci Auschwitz. Od miejsca pamięci oddziela go rzeka Soła. Prace trwały od stycznia br. – podała rzecznik magistratu w Oświęcimiu Katarzyna Kwiecień.

REKLAMA

Park zajmuje powierzchnię 14 ha. Na jego obrzeżach zagospodarowane zostały trzy place. To przestrzenie, które w zamierzeniach projektantów, ułatwią spotkania turystów i mieszkańców Oświęcimia.

Powstały m.in. też nowe ścieżki spacerowe, głównie o nawierzchni mineralnej, ale w części także trawiastej, które połączone są z istniejącymi już trasami pieszo-rowerowymi. Powstały też toalety, a istniejący parking został wyremontowany. Teren oświetliły nowe lampy.

Katarzyna Kwiecień poinformowała, że w parku będzie można organizować duże wydarzenia, w tym festiwale. W rejonie ulicy Kamieniec zaplanowano bowiem miejsce na ustawienie sceny.

Koszt budowy parku wyniósł 4 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel z funduszy UE 2,25 mln zł.

Park jest częścią tzw. Oświęcimskiej Przestrzeni Spotkań. Jej realizacja ma sprawić, że miastem bardziej zainteresują się turyści, których ok. 2 mln każdego roku odwiedza Muzeum Auschwitz. Projekt zakłada zagospodarowanie w nieodległej przyszłości kilku miejsc, tak by powstał swoisty pomost między byłym niemieckim obozem a miastem z ponad 800-letnią historią. Obejmuje on m.in. budowę mostu na Sole, którym z Parku Pojednania Narodów będzie można przejść do Miejsca Pamięci. Przewiduje także utworzenie parku na osiedlu Chemików. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie