Zakopane częściowo rezygnuje ze świątecznego oświetlenia. Winna pandemiaPAP - 16-12-2020 10:33


Władze Zakopanego zdecydowały o ograniczeniu świątecznego oświetlenia ulic. Powodem są oszczędności związane z pandemią.

"Ta decyzja jest podyktowana oszczędnościami związanymi z kryzysem wywołanym pandemią. Wszyscy zaciskają pasa także i miasto jest do tego zobowiązane. Świąteczne oświetlenie będzie na kilku ulicach w centrum miasta, w tym na Krupówkach, oraz na dwóch głównych ulicach wiodących do centrum" - powiedział PAP burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Z uwagi na obostrzenia dotyczące ruchu turystycznego, miasto ma o wiele mniejsze wpływy do budżetu choćby z tytułu opłaty miejscowej czy podatku CIT. Dokładne dane co do strat nie są jeszcze znane.

"Liczę na zrozumienie naszej decyzji. Tak jak wiele gospodarstw domowych musi zaoszczędzić lub ograniczyć swoje wydatki świąteczne, tak samo i budżet miasta musi zaoszczędzić" - wyjaśnił burmistrz.

Na świątecznym oświetleniu ulic Zakopane zaoszczędzi blisko 300 tys. zł, a na zaplanowane oświetlenie miasto wyda w granicach 250 tys. zł.

Zdecydowano również, że w mieście będzie jedna wielka choinka na Krupówkach. Miasto rezygnuje z ustawienia drugiej choinki w rejonie wjazdu do Zakopanego na placu Pawlicy. Choinka ustawiona przy oczku wodnym na Krupówkach będzie nieco niższa niż w latach ubiegłych, a jej ustawienie i przyozdobienie będzie kosztowało około 30 tys. zł. (PAP)

Autor: Szymon Bafia

szb/ robs/