×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zamek Górny w Opolu odzyskał blask

  • Autor: PAP
  • 27 lis 2018 16:37
Zamek Górny w Opolu odzyskał blask
Fot. Fotolia

Odnowiony kosztem 5,3 mln złotych Zamek Górny w Opolu od środy będzie dostępny dla turystów. We wtorek odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji w wieży bramnej fortyfikacji wybudowanej w XIV wieku przez Władysława II Opolczyka.

REKLAMA

Zamek Górny w Opolu został wybudowany w latach 1382-1387 przez Władysława II Opolczyka - władcy znanego w Polsce głównie za sprawą Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który książę sprowadził do Polski i ofiarował paulinom w klasztorze na Jasnej Górze w Częstochowie. Opolczyk był także fundatorem samego klasztoru jasnogórskiego. Z zamku, w którym książę Władysław spędził ostatnie lata swojego życia, do dziś zachowała się jedynie wieża bramna, do której w XIX wieku dobudowano pomieszczenia obecnego Zespołu Szkół Mechanicznych.

Przez ostatni rok, za ponad 5,3 mln złotych udało się zrewitalizować pozostałości fortyfikacji zamkowych z przyległymi terenami i dostosować je pod potrzeby turystów.

"Jako uczeń tej szkoły widziałem co prawda pozostałości zamku, jednak nie zdawałem sobie sprawy z tego, kto w nim mieszkał i jaka historia wiąże się z tym miejscem. Dzisiaj, dzięki wspólnemu wysiłkowi naukowców, pracowników ratusza i aglomeracji opolskiej, przywróciliśmy mieszkańcom zarówno zamek, jak i pamięć księcia Władysława, który był jednym z ważniejszych polityków tego regionu Europy i zostawił po sobie wiele cennych obiektów gospodarczych, kulturalnych i sakralnych z klasztorem jasnogórskim na czele" - powiedział prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Zwiedzanie Zamku Górnego rozpoczyna się od poniemieckiego bunkra przeciwlotniczego, wybudowanego pod kompleksem szkolnym w czasie II wojny światowej, gdzie obecnie mieści się recepcja zamku. Stamtąd można przejść do podziemi wieży i widocznych z nich lochów zamkowych. Na dwóch kondygnacjach wieży przygotowano wystawy z dokumentami i rycinami związanymi z historią zamku. Nowa atrakcja turystyczna Opola będzie dostępna dla turystów przez wszystkie dni tygodnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!