REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie czeka odbudowa i modernizacja

  • Autor: PAP
  • 25 sie 2022 16:50
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie czeka odbudowa i modernizacja
Odbudowa skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie po katastrofie budowlanej i modernizacja tarasów zabytku to cel podpisanej w czwartek umowy. fot. Shutterstock

W czwartek podpisano umowę na odbudowę północnego skrzydła zabytkowego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie i modernizację jego tarasów.

REKLAMA

  • Odbudowa skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie po katastrofie budowlanej i modernizacja tarasów zabytku to cel podpisanej w czwartek umowy.
  • Według planów prace projektowe potrwają pół roku, po czym rozpocznie się praca na placu budowy.
  • Prace mają kosztować blisko 85 mln zł.

"Cieszę się, że możemy rozpocząć tak długo oczekiwaną inwestycję. Zagospodarowanie zamkowych tarasów planowaliśmy już dawno. Zależało nam jednak, by tę inwestycję bardzo dobrze przygotować. I - jak dziś już wiadomo - warto było dążyć do gruntownego przebadania skarpy północnej oraz wzgórza zamkowego. Dzięki temu znamy dzisiaj zarówno stan skarpy północnej, jak i wschodniej, a przede wszystkim mamy odkryte tunele i przebadaną ich sieć. To niezwykle ważne, ponieważ gdyby dopiero na etapie wykonania doszło do tego historycznego odkrycia tuneli, inwestycja byłaby zagrożona, a jej koszt znacznie większy" - powiedziała w czwartek dziennikarzom dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Barbara Igielska.

Tunele pod Wzgórzem Zamkowym

Tunele pod północną skarpą Wzgórza Zamkowego odkryto podczas badań prowadzonych przed modernizacją tarasów w połowie 2020 r. Wcześniej, w 2017 r., w zamku doszło do katastrofy budowlanej - w północnym skrzydle zabytku osunął się filar i zawalił się strop. W katastrofie nikt nie ucierpiał - część budowli, w której do niej doszło, była wyłączona z użytkowania od dwóch tygodni po tym, jak stwierdzono tam pęknięcia. Z przeprowadzonej po katastrofie ekspertyzy wynika m.in., że przyczyną był wieloletni proces erozji gruntu pod budynkiem - woda spływała w kierunku tunelu.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przypomniał, że przygotowania do renowacji rozpoczęły się przed katastrofą budowlaną.

"Stanęliśmy przed nowym wyzwaniem - usunięcia skutków katastrofy i znalezienia jej przyczyn, dopiero potem można było powrócić do planów zabezpieczenia i modernizacji skarpy zamkowej. Najważniejsze było takie przygotowanie inwestycji, by niczego nie robić na skróty" - zaznaczył marszałek  Olgierd Geblewicz.

Dodał, że zdecydowano się na połączenie w jedno zadanie odbudowy skrzydła zamkowego i zabezpieczenia oraz renowacji skarp i tarasów. Zmodernizowane zostaną wszystkie zamkowe tarasy - południowy, wschodni i północny oraz skarpa północna i zlokalizowane pod nią tunele. Odbudowane ma być także skrzydło północne.

Wyzwanie inżynieryjne

"To rzeczywiście bardzo skomplikowana inwestycja i duże wyzwanie inżynieryjne ze względu na warunki geotechniczne oraz historyczny charakter obiektu. Niezbędna będzie ścisła współpraca z inwestorem i konserwatorem zabytków" - powiedział przedstawiciel wykonawcy prac, wiceprezes zarządu Mostostalu Warszawa Jorge Calabuig Ferre.

Dodał, że według planów prace projektowe potrwają pół roku, po czym rozpocznie się praca na placu budowy.

Wykonawca na realizację inwestycji w formule "zaprojektuj i wybuduj" ma 30 miesięcy. Całość prac ma kosztować blisko 85 mln zł. Prawie 31 mln zł na modernizację tarasów to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Pozostała kwota pochodzi z budżetu województwa zachodniopomorskiego.

Zamek Książąt Pomorskich to renesansowa budowla usytuowana w pobliżu Odry; był historyczną siedzibą rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Został w dużym stopniu zniszczony podczas alianckich nalotów w 1944 r., odbudowano go w latach 1958-80 w stylu renesansowym. Obecnie znajdują się w nim m.in. centrum kulturalne Zamek Książąt Pomorskich, Opera na Zamku, sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego i siedziba Urzędu Marszałkowskiego.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie