×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zamek w Lidzbarku Warmińskim z nowym ogrodem

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 18 gru 2021 14:24
Zamek w Lidzbarku Warmińskim z nowym ogrodem
Zamek w Lidzbarku Warmińskim zwiedziło w tym roku ok. 50 tys. osób. Dyrekcja podkreśla, że na ruch turystyczny wpływ miała pandemia. Fot. lidzbark.muzeum.olsztyn.pl (Małgorzata Jackiewicz-Garniec)

Przy zamku w Lidzbarku Warmińskim posadzone zostaną drzewa i kwiaty, które mają przyciągnąć turystów zwiedzających zamek, nazywany perłą architektury gotyckiej. Zainaugurowano już konserwację i restauracji XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim. Koszt prac to prawie 17,5 mln zł. Środki pochodzą z Funduszy Norweskich.

REKLAMA

Kierownik Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim Małgorzata Jackiewicz-Garniec powiedziała, że w wyniku prac zamek i jego otoczenie zyska nowy wygląd.

- Miejsce, gdzie teraz znajduje się parking, przeobrazi się w ogrody biskupie. Zaprojektowaliśmy go zgodnie z przekazami historycznymi, których jest jednak niewiele. Chcieliśmy bardzo odtworzyć ogród na podstawie dziennika sekretarza bp Krasickiego. Od strony zachodniej znajdować się będzie w odtworzonym ogrodzie encyklopedia drzew, a od strony wschodniej teatr kwiatów – powiedziała Małgorzata Jackiewicz-Garniec.

Teatr kwiatów w ogrodzie

Wykonane zostaną nasadzenia takich gatunków, jakie mogły rosnąć w XVIII w. Będą lipy, klony i miłorząb – ulubiony gatunek Krasickiego. Teatr kwiatów będzie skomponowany w stylu barokowym i w taki sposób, by roślinami pokazane zostały cztery pory roku. W magazynach lapidarium zamku lidzbarskiego znajdują się trzy rzeźby ogrodowe. Można przypuszczać, że mogły zdobić ogrody. Po konserwacji tam się właśnie znajdą. Unaocznione zostaną reliktów dwóch pałaców nowożytnych.

Podczas konserwacji wyremontowany zostanie most nad suchą fosą. Dokończona zostanie iluminacja zewnętrzna, dzięki której zamek w porze wieczornej i krótkiego dnia  rozbłyśnie.

We wnętrzu odrestaurowana zostanie kuchnia zamkowa i w gotyckiej przestrzeni przygotowana zostanie część wystawiennicza pokazująca dzieje kuchni zamku lidzbarskiego. Będzie możliwość organizowania seminariów, spotkań i konferencji. W przyziemiu w dawnych toaletach sierocińca przygotowana zostanie wystawa pokazująca dzieje tej placówki. Na zamku od połowy XIX wieku do lat 30 XX w. działał sierociniec powołany po pandemii cholery na Warmii.

Na ruch turystyczny wpływ miała pandemia

Kolejna wystawa prezentująca artefakty i zabytki archeologiczne będzie znajdować się w wyremontowanych piwnicach. Do organizacji warsztatów posłuży sala edukacyjna w dawnej sali kinowej. Zakonserwowane zostaną polichromie w ufundowanym przez Ignacego Krasickiego tak zwanym kredensie zamkowym. Wnętrza zyskają też nowe oświetlenie w przestrzeniach wystawienniczych. Będzie ono tak zaprojektowane, by nie burzyć średniowiecznego wyrazu zamku. Zainstalowany zostanie też nowoczesny monitoring. Prace potrwają do 2024 roku.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim zwiedziło w tym roku ok. 50 tys. osób. Dyrekcja podkreśla, że na ruch turystyczny wpływ miała pandemia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie