REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zapomniane metody budowlane i ludowa architektura perłami Rynku Galicyjskiego

  • Autor: PAP
  • 09 paź 2017 13:19
Zapomniane metody budowlane i ludowa architektura perłami Rynku Galicyjskiego
Fot. unsplash

Blisko 150 tys. osób odwiedziło w tym roku Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Główną atrakcją miejsca jest rekonstrukcja XVIII - wiecznej synagogi z Połańca.

REKLAMA

- We wrześniu odwiedziło nas o kilka tysięcy turystów więcej niż przed rokiem. W 2016 r. Rynek Galicyjski zobaczyło 150 tys. osób; w tym roku na pewno będzie ich więcej - zauważył Jerzy Ginalski, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Jedną z atrakcji Rynku Galicyjskiego jest trwająca od kilku lat rekonstrukcja XVIII-wiecznej synagogi z Połańca. Budowla powstaje w pobliżu odtworzonych już kościoła katolickiego i cerkwi greckokatolickiej. - Turystów interesują zapomniane już metody budowlane. A trzeba podkreślić, że wszystkie prace przy jej rekonstrukcji wykonywane są tradycyjnymi, już niespotykanymi metodami - mówił Ginalski.

Replika Rynku Galicyjskiego z drugiej połowy XIX w. pokazuje jego funkcje społeczne, gospodarcze i kulturowe. Wokół wybrukowanego kocimi łbami, liczącego 5,5 tys. mkw. placu, stoi 29 drewnianych budynków. Rynek stanowi syntezę dawnych miasteczek, charakterystycznych dla południowo-wschodniej Polski.

Odtworzone budynki pochodzą z 14 miejscowości Podkarpacia. Jest karczma, poczta, urząd gminy, apteka, sklep, warsztat kowalski oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny. Obiekty zostały wyposażone w meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 roku. Zgromadzono w nim ponad 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Najstarszy zabytek - chałupa z Dąbrówki koło Sanoka - pochodzi z 1681 r.(PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie