Zarząd Zieleni Miejskiej chce odtworzyć fontannę Zina w KrakowiePAP - 12-12-2017 16:00


Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie poszukuje zdjęć, szkiców i rysunków fontanny zaprojektowanej przez prof. Wiktora Zina, która do 2005 r. działała na Rynku Głównym. Chce ją ponownie uruchomić w nowym miejscu - w Parku Jerzmanowskich.

"Nie dysponujemy pierwotnym projektem tej fontanny ani dokumentacją dotyczącą tego, jak ustawiony był system zasilania wodą i jak wyglądała jej niecka. Być może dokumentacja znajduje się gdzieś w archiwach lub pozostaje w rękach prywatnych, ale na razie nie udało się nam do niej dotrzeć. Mamy nadzieję, że zdjęcia nadesłane przez krakowian pomogą nam jak najwierniej odtworzyć fontannę" - powiedział PAP Hubert Kacprzyk z Zarządu Zieleni Miejskiej.Jak poinformowano PAP w Urzędzie Miasta Krakowa, projektu nie posiada rodzina profesora, nie ma go również na Politechnice Krakowskiej, gdzie prof. Wiktor Zin pracował.

Fontanna działała na Rynku od 1964 do 2005 r, a przy okazji renowacji placu została zdemontowana i zachowała się w częściach. Jak powiedział PAP rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu Michał Pyclik elementy kamienne trafiły do magazynu, a elementy miedziane nie nadawały się do ponownego użytku. "Firma zajmująca się demontażem fontanny robiła w trakcie tych prac zdjęcia, ale mają one charakter ogólny, a nie charakter dokumentacji technicznej, bo nie przewidywano wtedy, że fontanna zostanie ponownie wykorzystana" - dodał Pyclik.

Zarząd Zieleni Miejskiej chce ją ponownie ustawić w rewitalizowanym obecnie Parku im. Anny i Erazma Jerzmanowskich w Prokocimiu, gdzie praca zakończą się w 2019 r.

Zdjęcia i rysunki można przesyłać do ZZM drogą elektroniczną (sekretariat@zzm.krakow.pl), listownie lub osobiście. Jak mówił Hubert Kacprzyk pierwsze już napływają