×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zarzuty w sprawie katastrofy budowlanej. Biegły ustalił: "nieprawidłowo zaprojektowany i wykonany"

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 07 wrz 2022 13:15
Zarzuty w sprawie katastrofy budowlanej. Biegły ustalił: "nieprawidłowo zaprojektowany i wykonany"
Jak ustalił powołany przez prokuraturę biegły, wybudowany kilka lat przed wypadkiem drewniany podest został nieprawidłowo zaprojektowany i wykonany, fot. shutterstock

Prokuratura przedstawiła zarzuty w sprawie zarwania kładki przy zabytkowych murach obronnych Paczkowa - poinformował Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu. W wyniku katastrofy jedna osoba zginęła, a dwie odniosły ciężkie obrażenia.

REKLAMA

  • Do zdarzenia doszło na początku września 2018 roku.
  • Pod zwiedzającymi zabytkowe mury obronne Paczkowa turystami zarwał się współczesny drewniany podest.
  • W wyniku wypadku jedna osoba zmarła, a dwie zostały ciężko ranne.

Jak ustalił powołany przez prokuraturę biegły, wybudowany kilka lat przed wypadkiem drewniany podest został nieprawidłowo zaprojektowany i wykonany. Co więcej, podczas przeprowadzonego pół roku przed katastrofą przeglądu nie zauważono istniejących wad konstrukcji, a zdaniem śledczych, podpis pod ekspertyzą został podrobiony.

Zarzuty nieumyślnego spowodowania katastrofy budowlanej, za co kodeks przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności, przedstawiono projektantowi, kierownikowi budowy, inspektorowi nadzoru. Zarzuty umyślnego spowodowania usłyszał pracownik odpowiedzialny za przygotowanie w marcu 2018 roku eskpertyzy budowlanej. Jak poinformował prokurator Stanisław Bar, za sfałszowanie podpisu na dokumencie grozi kara do 18 lat więzienia. Podejrzani nie przyznają się do popełnienia zarzucanych im czynów.

Podobał się artykuł? Podziel się!