×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zawarto umowę na projekt Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

  • Autor: PAP
  • 04 sty 2019 15:42
Zawarto umowę na projekt Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
fot. unsplash

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej podpisało w piątek umowę z konsorcjum, które wykona dla niego m.in. projekt adaptacji siedziby oraz scenariusz wystawy. Przypomni ona m.in. o mieszkańcach, którzy pomagali więźniom Auschwitz – podała placówka.

REKLAMA

P.o. dyrektor Muzeum Dorota Mleczko poinformowała, że placówka zawarła umowę z konsorcjum firm związanym z Pracowniami Konserwacji Zabytków Arkona z Krakowa. "Realizacja prac projektowych jest przewidziana do września 2020 r." - powiedziała.

Krakowska firma będzie miała za zadanie m.in. przygotować koncepcję muzeum, wykonać projekt remontu i modernizacji zabytkowego budynku "Lagerhaus", w którym się ono znajdzie, opracować projekt ekspozycji stałej oraz jej szczegółowy scenariusz.

Na przetarg, który wyłonił projektanta, napłynęły trzy oferty. Zwycięska propozycja opiewała na kwotę brutto w wysokości 1,67 mln zł.

Muzeum poświęcone będzie tym, którzy nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz - mieszkańcom Oświęcimia i okolicy oraz polskiemu ruchowi oporu. Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk osób, które pomagały więźniom. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej "Sosienki" pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka.

Dorota Mleczko podała, że Muzeum ma być gotowe do końca 2021 r. W czerwcu ub.r. wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiadał, że uroczyste otwarcie mogłoby się odbyć 27 stycznia 2022 r., w 77. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz.

"Lagerhaus" jest położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Został wzniesiony przed 1916 r. dla potrzeb piekarni. Od 1924 r. był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940-44, jako tzw. Lagerhaus, był magazynem kaszy, mąki i cukru dla obozowej załogi SS. Po wojnie należał do Państwowych Zakładów Zbożowych w Krakowie. Przez wiele ostatnich lat stał opuszczony i popadał w ruinę. Kilka lat temu przeprowadzono w nim prace zabezpieczające i wzmacniające.

List intencyjny w sprawie utworzenia Muzeum podpisali 14 czerwca 2017 r. podczas uroczystości pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz wicepremier prof. Piotr Gliński i ówczesny starosta oświęcimski Zbigniew Starzec. Rok później wiceminister kultury Jarosław Sellin zawarł ze starostwem umowę w sprawie finansowania instytucji. Resort zobowiązał się do przekazywania dotacji w kwocie 1 mln zł w br. i po 2 mln zł rocznie w kolejnych latach na bieżącą działalność. Ponadto 35 mln zł przeznaczono na inwestycje. Powiat zadeklarował przeznaczanie przez 10 lat po 500 tys. zł rocznie na bieżące potrzeby placówki.

W KL Auschwitz Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez Armię Czerwoną.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie