×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zbiornik Kotlarnia ma powstać do 2029 r.

  • Autor: PAP
  • 06 lut 2023 14:11
Zbiornik Kotlarnia ma powstać do 2029 r.
Zbiornik Kotlarnia ma powstać do 2029 r., fot. unsplash

Porozumienie określające współpracę stron zaangażowanych w projekt budowy zbiornika Kotlarnia w miejscu wyrobiska piasku, zasilanego wodami rzeki Bierawki, podpisano w poniedziałek w Kuźni Raciborskiej. Inwestycja o szacunkowej wartości 180 mln zł powinna być gotowa w 2029 r.

REKLAMA

Porozumienie podpisali przedstawiciele Wód Polskich, Lasów Państwowych, Kopalni Piasku Kotlarnia oraz zainteresowanych samorządów: gminy Bierawa, miasta Kuźnia Raciborska i miasta Rybnik - w obecności m.in. wiceministra infrastruktury Grzegorza Witkowskiego, wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego, wicewojewody śląskiego Jana Chrząszcza, samorządowców i parlamentarzystów.

Odnosząc się do kilkunastoletnich starań lokalnych samorządowców o budowę zbiornika wiceminister Witkowski powiedział w poniedziałek, że pracowali oni na ten dzień długo. Nawiązując do podpisanego w 2021 r. listu intencyjnego ws. budowy zbiornika wskazał, że poniedziałkowe porozumienie jest jednym z pierwszych jego efektów. Wiceminister ocenił też, że utworzenie zbiornika Kotlarnia będzie dobrym przykładem zagospodarowania terenów poprzemysłowych.

- 40 mln m sześc. wody, z czego 24 mln m sześc. samej rezerwy powodziowej - tak ważnej w dorzeczu Odry i tej części Śląska, stosunkowo niskim nakładem kosztów - mówi samo za siebie. To także bardzo dobry przykład współpracy rządu z samorządem; kiedy są ważne inwestycje, ważne społecznie, to zebrani tutaj samorządowcy nie pytali: czy, a pytali: jak i kiedy - zaakcentował.

- Więc to jest dla nas ważny sygnał: kiedy siadają eksperci, fachowcy i społecznicy bez uprzedzeń politycznych, to możemy doprowadzić sprawę do szczęśliwego końca - dodał.

- Mam nadzieję, że w 2029 r. zagospodarowanie tej budowy dobiegnie końca i wszyscy będziemy mogli cieszyć się z nowego zbiornika, który będzie miał funkcje: przeciwpowodziową - nasz rząd stawia na bezpieczeństwo Polski i Polaków, a bezpieczeństwo przeciwpowodziowe jest jednym z najważniejszych, retencyjną - w obliczu suszy, niedoborów wody taki rezerwuar jest niezwykle istotny, a także turystyczną i gospodarczą - wymienił wiceminister Witkowski.

Wiceminister Woś zaznaczył, że jako mieszkaniec ziemi raciborskiej ma satysfakcję, że budowa zbiornika poprzez poniedziałkowe porozumienie po latach starań wchodzi w fazę realizacji.

Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś podkreślił, że budowa zbiornika wpisuje się w cel tej instytucji, jakim jest próba odbudowy zasobów retencyjnych kraju, aby podnieść wskaźnik zasobów dyspozycyjnych w tym zakresie z obecnych 6,5-7 proc. do średniej europejskiej ok. 15 proc. Mówiąc o funkcjach zbiornika prezes Wód Polskich wskazał, że realizacja tego zbiornika jest bardzo oczekiwana społecznie, ale też korzystna przyrodniczo, m.in. poprzez poprawę warunków gruntowych.

Zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach ds. ekonomicznych Marek Czader podkreślił wagę inwestycji dla lasów tej części kraju, które w 1992 r. dotknął katastrofalny pożar, a którego skala wiązała się m.in. z niską wilgotnością gleby, wynikającą m.in. z działalności kopalni. Czader wskazał, że katowicka RDLP spośród zrealizowanych 1,5 tys. zadań małej retencji w ostatnich latach, ponad 50 wykonała właśnie na terenie nadleśnictwa Kuźnia Raciborska.

- Jako leśnicy czujemy się odpowiedzialni za powierzone dobro i dlatego podpisując to porozumienie mamy nadzieję, że dajemy mieszkańcom realną szansę na bezpieczne, lepsze życie - wskazał Czader.

Wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń i burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha sygnalizowali możliwość zwiększenia w kolejnych etapach inwestycji zasięgu jej oddziaływania przeciwpowodziowego - poprzez skierowanie do zbiornika nadwyżek wód z także okresowo wylewającej rzeki Rudy, przepływającej przez: Kuźnię Raciborską, Rudy i Rybnik.

Sygnalizując dalsze działania ws. zbiornika prezes Wód Polskich zapowiedział rozpoczęcie w tym roku procesu inwestycyjnego, poprzez wykonanie dokumentacji inżynieryjno-geodezyjnej i geologicznej, która pozwoli wskazać wszystkie obiekty przyszłego zbiornika. "Liczymy tu na współpracę z samorządami w zakresie komunikowania się z mieszkańcami oraz z gospodarzem, czyli kopalnią piasku Kotlarnia, bo to będzie nasze wspólne przedsięwzięcie" - powiedział Krzysztof Woś.

- Już dziś mogę zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby realizacja inwestycji nastąpiła do 2029 r. - zadeklarował prezes Woś zapewniając, że to zadanie inwestycyjne jest już wpisane we wszelkie potrzebne dokumenty strategiczne: program planowanych inwestycji, plan przeciwdziałania skutkom suszy, plan zarządzania ryzykiem powodziowym i wieloletni plan odbudowy zasobów wodnych w Polsce.

Szef Wód Polskich uściślił, że ten ostatni dokument jest na etapie oceny oddziaływania na środowisko, co warunkuje możliwość pozyskania niezbędnych środków. "Koszty związane z realizacją tego zbiornika nie są najmniejsze: musimy tu oczywiście pozyskać środki zewnętrzne" - zastrzegł.

Mirosław Kurz, dyrektor Wód Polskich - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, który będzie inwestorem przedsięwzięcia, powiedział PAP, że jeszcze w tym roku powinien powstać opis przedmiotu zamówienia i zostać przeprowadzony przetarg na wykonanie projektu technicznego zbiornika. W te etapy zostaną włączone wykonane już przez kopalnię w 2008 r. projekt budowlany oraz w 2010 r. studium wykonalności (w zakresie, w których te dokumenty nie zdezaktualizowały się).

Członek zarządu Kopalni Piasku Kotlarnia Jan Wojdyła w rozmowie z PAP uściślił, że zgodnie z wypracowanymi założeniami 550 ha terenu pod powierzchnię zbiornika zapewni kopalnia, a prawie 350 ha - Lasy Państwowe. W sumie powierzchnia zbiornika ma liczyć ok. 850 ha, natomiast cały obszar zagospodarowania - wraz z potrzebną infrastrukturą - ponad 950 ha.

Kopalnia zatrudnia ponad 200 pracowników, których praca - zgodnie z wydanymi pozwoleniami - przyczynia się do tworzenia czaszy zbiornika. "Liczymy na to, że realizacja zbiornika pozwoli nam w sposób niezakłócony nadal tę pracę wykonywać. Mamy jeszcze złóż na ok. 6-8 lat. Budowa nie przeszkadza eksploatacji i odwrotnie: eksploatacja budowie" - ocenił przedstawiciel Kotlarni.

Podobał się artykuł? Podziel się!