Na początku bieżącego roku w Amsterdamie zakończono dwie inwestycje, efektem których są podwodne parkingi dla rowerów.
Kiedy myślimy o parkingu dla rowerów do głowy przychodzą nam dwie opcje: parking naziemny i podziemny. W Amsterdamie w styczniu i lutym 2023 roku dworzec Amsterdam Centraal otworzył dwa nowe parkingi, które w zasadzie nie wpisują się w żaden z tych scenariuszy. Nowo otwarte parkingi są bowiem zlokalizowane... pod wodą.
Pierwszy z parkingów, otwarty 26 stycznia Stationplein zlokalizowany jest pod tzw. Open Havenfront i oferuje miejsca dla blisko 7 tys. rowerów. Połączony jednocześnie z halą metra i głównym dworem kolejowym w mieście, parking ułatwia pieszą komunikację mieszkańcom stolicy Nederlandów.
Autorem projektu, który powstał we współpracy z Muzeum Amsterdamskim jest biuro architektoniczne wUrck. Ciekawym akcentem wprowadzającym sztukę do podwodnych przestrzeni parkingu jest umieszczenie w nich dzieł artysty Lexa Horna wykonanych w technice sgraffito.
Drugi to parking pod rzeką IJ, nazwany IJboulevard, gdzie zaparkować może jednocześnie ok. 4 tys. rowerów. Jego otwarcie miało miejsce 22 lutego br.
Parking IJboulevard został zaprojektowany przez architektów biura VenhoevenCS. Również tutaj w przestrzeni miejskiej pojawiła się sztuka. Przy wejściu od strony wschodniej i zachodniej panoramiczne ściany przedstawiają fragmenty sławnych malowideł.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Architekt, założyciel BJK Architekci
architekt, założyciel CDF Architekci
architekt, właściciel AMC Chołdzyński
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM
Założyciel, Architekt eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Dyrektor Zarządzający, Architekt Estudio Lamela Polska