×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zieleń, przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe. Serce Warszawy zmieni się

  • Autor: PAP
  • 07 kwi 2021 12:12
  • Aktualizacja: 07 kwi 2021 12:13
Zieleń, przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe. Serce Warszawy zmieni się
Jest przetarg na przebudowę ronda Dmowskiego, fot. shutterstock

Skrzyżowanie Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej w Warszawie już niebawem nabierze nowych kształtów. Ratusz kładzie nacisk na dostępność dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

REKLAMA

  • Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na przebudowę ronda Romana Dmowskiego w centrum Warszawy.
  • Prace mają zakończyć się w tym roku, a ich koszt wyniesie ponad 12 mln złotych.

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski na konferencji prasowej w środę ocenił, że rondo Dmowskiego jest symbolem niedostępności. Jak zaznaczył, to dziedzictwo epoki, w której dominowały samochody, a w której ruch pieszy nie był priorytetowy. Projektem przebudowy ronda, zdaniem Olszewskiego, władze stolicy dają sygnał zdecydowanych zmian w ruchu i budowy przyjaznej przestrzeni dla wszystkich mieszkańców.

- Przebudowa ronda Dmowskiego byłą zapowiedzią prezydenta Rafała Trzaskowskiego jako jeden z symbolicznych projektów - mówił Olszewski. - Rozpoczynamy prace, które mają się jeszcze w tym roku zakończyć, a dzięki którym rozpoczniemy pierwszy etap przebudowy rodna Dmowskiego - podkreślił.

Ratusz informuje, że cztery naziemne przejścia dla pieszych z azylami, które znajdą się w pobliżu ronda, poprowadzą przez ul. Marszałkowską po północnej stronie, przy ul. Widok; przez Aleje Jerozolimskie po zachodniej stronie, na wysokości ul. Poznańskiej; przez ul. Marszałkowską po południowej stronie, na wysokości ul. Nowogrodzkiej; przez Aleje Jerozolimskie po wschodniej stronie, na wysokości ul. Parkingowej.

- Wszystkie przejścia dla pieszych poprowadzą na przedłużone i poszerzone przystanki tramwajowe, które będą miały po ok. 66 m długości, czyli tyle, ile potrzebują dwa tramwaje - podkreślają władze stolicy.

Ponadto, jak zwrócił uwagę na konferencji dyrektor ZDM Łukasz Puchalski, szerokość platformy przystankowej będzie miała 3 metry, a dzisiaj w najwęższym miejscu ma niespełna 1,5 metra.

Powstaną też przejazdy rowerowe, które połączą oddzielone odcinki trasy rowerowej wzdłuż ul. Marszałkowskiej. - Na północ od ronda trwa właśnie wytyczanie brakującego odcinka aż do ul. Świętokrzyskiej. Z kolei przebudowa skrzyżowania Marszałkowskiej z Nowogrodzką sprawi, że Nowogrodzka stanie się dla rowerzystów wygodną alternatywą dla Al. Jerozolimskich - wyjaśnia ratusz.

Na rondzie będzie dużo więcej zieleni. Według ratusza to zostanie posadzonych ponad 20 tysięcy rośli, a łączna powierzchnia przeznaczona pod nasadzenia to 6,6 tys. m kwadratowych. - 58 drzew zostanie posadzonych w gruncie, w specjalnych skrzyniach pozwalających na ich łatwe przesadzenie, gdy za kilka lat rozpocznie się przebudowa linii średnicowej - zapowiedział.

Szef ZDM wyjaśnił, że termin otwarcia ofert przypadnie na przełom kwietnia i maja. Wykonawca od momentu podpisania umowy będzie miał 180 dni na realizację projektu.

Kosztorys, jak zaznaczył, jest niższy niż szacowany na 15 mln zł i wynosi ponad 12 mln zł. Większość z tego, 7 mln, obejmuje roboty drogowe, w tym przebudowę chodników i wymianę nawierzchni jezdni, 4 mln - sygnalizację świetlną, a 1 mln - zieleń.

Etapowa przebudowa ronda wiąże się m.in. z przebudową linii średnicowej. - Za kilka lat kolejarze będą przebudowywać linię średnicową, wtedy też rondo Dmowskiego zmieni się całkowicie - uzupełnił Puchalski. Według ratusza wówczas rondo prawdopodobnie zmieni się w zwykłe skrzyżowanie.

Na konferencji głos zabrał także Tamás Dombi, dyrektor nowego biura zarządzania ruchem. Wśród swoich priorytetów wymienił usprawnienie procesu powstawania projektów i inwestycji, zwiększanie dostępności w mieście, a także poprawę bezpieczeństwa przejść dla pieszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie