
Prawie 7 km nowych ścieżek rowerowych powstanie w północnej części Zielonej Góry. W poniedziałek tamtejszy magistrat podpisał umowę na ich wykonanie. Koszt inwestycji wpisującej się w większy program rozbudowy infrastruktury rowerowej w mieście to ponad 7,2 mln zł.
Nowe ścieżki połączą miasto z położonymi na rzeką Odrą Cigacicami na północ od Zielonej Góry. Pierwsi rowerzyści i piesi mają zacząć z nich korzystać we wrześniu przyszłego roku. Trasy wybuduje zielonogórska firma Inwestycyjna Grupa Budowlana Sp. z o.o. - poinformowała PAP z-ca dyr. Departamentu Prezydenta Miasta Zielona Góra Monika Zapotoczna.
W ciągu tras rowerowych powstaną miejsca parkingowe, zostaną wybudowane zjazdy do lasów oraz zlokalizowanych posesji. Sama nawierzchnia ścieżek będzie bitumiczna, a parkingów wykonana z kostki betonowej.
To kolejne zadanie dotyczące modernizacji i rozbudowy sieci dróg rowerowych w Zielonej Górze.
Na początku września br. tamtejszy magistrat podpisał umowę z wykonawcą prac związanych m.in. z budową kładki pieszo-rowerowej nad ul. Sikorskiego oraz modernizacją i przystosowaniem do tego typu ruchu nieczynnego wiaduktu kolejowego nad al. Wojska Polskiego.
Z kolei pod koniec października br. zawarł umowę z wykonawcą dwóch nowych tras rowerowych w południowej części miasta. Łącznie będą miały ponad 11 km długości.
Obecnie w Zielonej Górze jest ok. 69 km ścieżek rowerowych. Po zakończeniu zaplanowanych inwestycji ich długość wzrośnie do 104 km. Cały projekt ma zostać zakończony do końca września 2018 roku i kosztować ponad 30 mln zł.
Pieniądze na realizację ścieżek rowerowych w Zielonej Górze w 85 proc. będą pochodziły z tzw. ZIT-u, czyli unijnych środków z RPO Lubuskie 2020. Resztę miasto dołoży z własnego budżetu. (PAP)
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Generalny Projektant, wiceprezes Kuryłowicz & Associates Sp z o.o.
główny projektant MAAI
współwłaściciel JSK Architekci
Współwłaściciel i Prezes FS&P ARCUS Biuro Architektoniczne
Założyciel, Architekt Nizio Design International