"Zielona plaża" nad rzeką Białą w Bielsku-Białej już otwartaPAP - 15-07-2020 16:49


"Zielona plaża" w Bielsku-Białej, czyli miejsce wypoczynku nad przepływającą przez miasto rzeką Białą, została otwarta. Mieszkańcy mogą już z niej skorzystać. Inwestycja została sfinansowana z budżetu obywatelskiego. Kosztowała 701 tys. zł – podał bielski magistrat.

"Prace budowlane na tym terenie zostały wykonane w całości. Plaża jest już użytkowana przez mieszkańców" - podała w komunikacie Emilia Klejmont z wydziału prasowego bielskiego urzędu miejskiego.

"Zielona plaża" to jedyna publiczna przestrzeń w Bielsku-Białej przeznaczona do plażowania i piknikowania nad brzegiem Białej, która przepływa z południa na północ dzieląc miasto na pół. Powstała w Parku Strzygowskiego. Jest w całości trawiasta. Została wyposażona m.in. w ściankę wspinaczkową i specjalną ramę z linami dla najmłodszych, leżaki plażowe i ławki, stojaki na rowery, a także oświetlenie.

Klejmont dodała, że w najbliższym czasie wydział gospodarki miejskiej magistratu zamierza przeprowadzić konserwację zieleni nabrzeża, by otworzyć plażę - na całej jej długości - na rzekę.

Pierwotnie planowane zakończenie prac miało nastąpić w maju br. Wykonawca poprosił jednak o zmianę terminu, co miało związek ze spowodowanymi epidemią koronawirusa opóźnieniami w dostawie zamówionych urządzeń parkowych.

Projekt stworzenia "zielonej plaży" został zgłoszony do budżetu obywatelskiego. W głosowaniu jesienią ub.r. uzyskał największe poparcie bielszczan.

Budżet obywatelski realizowany jest w Bielsku-Białej od 2014 r. Dotychczas zrealizowanych zostało już ponad 160 inwestycji. Łącznie przeznaczonych nie zostało ponad 21,5 mln zł. (