"Zielona plaża" w Bielsku-Białej gotowa dopiero latemPAP - 26-05-2020 13:49


Wykonawca, który buduje „zieloną plażę” w Bielsku-Białej, czyli miejsce wypoczynku nad przepływającą przez miasto rzeką Białą, potrzebuje więcej czasu, by zrealizować inwestycję. Poprosił o przesunięcie terminu do 30 czerwca - podał bielski magistrat.

Pierwotnie planowane zakończenie prac miało nastąpić w maju. Wykonawca poprosił jednak o zmianę terminu. "Swoje posunięcie argumentował opóźnieniami dostaw zamówionych urządzeń parkowych, na co ma wpływ panująca pandemia. Decyzja w sprawie przesunięcia terminu zapadnie w najbliższym czasie" - podała w komunikacie Emilia Klejmont z wydziału prasowego bielskiego magistratu.

"Zielona plaża" będzie jedyną publiczną przestrzenią w Bielsku-Białej przeznaczoną do plażowania i piknikowania nad brzegiem przepływającej przez miasto rzeki Białej. Przepływa ona z południa na północ, dzieląc miasto na pół.

Plaża powstanie w Parku Strzygowskiego. Będzie w całości trawiasta. Zostanie wyposażona m.in. w ściankę wspinaczkową i specjalną ramę z linami dla najmłodszych, leżaki plażowe i ławki, stojaki na rowery, a także oświetlenie. Projekt nie zakłada, by wypoczywający korzystali z kąpieli w rzece.

Samorząd Bielska-Białej zapłaci za prace 701 tys. zł.

Projekt stworzenia "zielonej plaży" został zgłoszony do budżetu obywatelskiego. W głosowaniu jesienią ub.r. uzyskał największe poparcie bielszczan.

Budżet obywatelski realizowany jest w Bielsku-Białej od 2014 r. Obecnie miasto przeznacza na te inwestycje 4,5 mln zł - 3 mln zł na projekty osiedlowe i 1,5 mln zł na ogólnomiejskie. Dotychczas zrealizowanych zostało już ponad 160 inwestycji w sumie za ponad 21,5 mln zł.

Przyszłoroczny budżet obywatelski opiewa na 10 mln zł. Obecnie prowadzony jest nabór projektów, które jesienią zostaną poddane głosowaniu.