REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Zielona rewolucja w rękach mieszkańców Katowic. Jak będą wyglądać ekologiczne przystanki?

  • Autor: katowice.eu
  • 16 lis 2022 14:14
Zielona rewolucja w rękach mieszkańców Katowic. Jak będą wyglądać ekologiczne przystanki?
Od 15 do 30 listopada mieszkańcy Katowic i osoby korzystające z komunikacji miejskiej, mogą decydować o lokalizacji i ostatecznym wyglądzie 22 ekologicznych, zielonych przystanków w mieście, fot. www.katowice.eu

Od 15 do 30 listopada mieszkańcy Katowic i osoby korzystające z komunikacji miejskiej, mogą decydować o lokalizacji i ostatecznym wyglądzie 22 ekologicznych, zielonych przystanków w mieście.

REKLAMA

  • Wspólny projekt Miasta Katowice i AMS, „Zielony przystanek na wiosnę", zakłada wybudowanie w mieście 22 wiat z zielonym dachem.
  • Wiosną 2023 r. w każdej dzielnicy Katowic pojawi się zielony przystanek.
  • O jego lokalizacji i akcentach kolorystycznych elementów wieńczących wiatę - zdecydują mieszkańcy.

Ankietowani będą wybierać jedną z trzech lokalizacji w każdej dzielnicy oraz zdecydują o tym, czy elementy wieńczące przystanek mają być zielone i nawiązywać do ekologicznego charakteru projektu czy żółte - zgodne z barwami miasta.

— Każdego roku podejmujemy szereg działań o charakterze proekologicznym, zdając sobie sprawę, że powietrze, którym oddychamy i przestrzeń, w której przebywamy wpływa na nasze zdrowie, bezpieczeństwo i komfort życia. Jednak wspominając o ekologii, nie mam na myśli wyłącznie wieloletnich programów oraz wielomilionowych inwestycji na rzecz poprawy powietrza i środowiska naturalnego. To także działania w naszej bezpośredniej okolicy, które są równie ważne — mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. — Zachęcam katowiczan do wypełnienia ankiety, która jest dla nas narzędziem do zebrania opinii mieszkańców w zakresie lokalizacji i wyglądu zielonych przystanków — dodaje.

Sieć zielonych przystanków w Katowicach będzie miała znaczący wpływ na środowisko, tworząc nieoczywiste oazy zieleni w mieście. Jest to rozwiązanie typu nature-based solution – inspirowane i wspierane przez naturę, zapewniające korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Dach przystanku pokryty jest dywanem rozchodnikowym, dzięki czemu magazynuje wodę deszczową, obniża o 3-5 °C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni, a także zmniejsza zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i 7,2 kg CO2 rocznie.

— Jesteśmy wielokrotnie nagradzanym liderem ekologicznych rozwiązań i wprowadzamy je konsekwentnie w polskich miastach od 2018 r. Wiemy bowiem, że prośrodowiskowych działań oczekują mieszkańcy i że są one naturalnym krokiem w kierunku budowania miast w duchu smart city — mówi Wojciech Zdanowicz, członek zarządu AMS. — Akcja "Zielony przystanek na wiosnę" w Katowicach to pierwsza realizacja, w której na tak dużą skalę odpowiadamy na potrzeby mieszkańców tego regionu, angażując ich bezpośrednio w projekt oraz oddając w ich ręce wybór lokalizacji i personalizacji wyglądu EKO wiat — dodaje.

Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są niezwykle wytrzymałe na warunki środowiskowe, dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności. Oznakowanie wiat w specjalne kropki, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z fundacjami zajmującymi się ochroną ptaków w Polsce, aby ograniczać kolizje i zapewniać bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej. Oznaczenie szyb jest certyfikowane przez Fundację Szklane Pułapki.

System EKO wiat AMS w Polsce liczy aktualnie 59 lokalizacji w 6 miastach: Warszawie, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Sosnowcu i Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie