Zielone zmiany objęły całą Warszawę. Poszukiwani architekci!UM Warszawa - 08-09-2017 16:05


To już ostatnia odsłona przetargów na projekty aranżacji zieleni. Poszukiwani są architekci, którzy przeprowadzą zmiany na głównych ulicach Mokotowa, Pragi-Południe, Rembertowa, Ursynowa, Wawra, Wesołej i Wilanowa. Zieloną metamorfozę przejdą w sumie 24 arterie w tych dzielnicach.

– To będzie zmiana i jakościowy skok w kształtowaniu zielonych przestrzeni Warszawy. Chcemy by miejska tkanka była przyjazna, zielona i użyteczna dla mieszkańców. Właśnie ogłaszamy ostatni przetarg, który wyłoni projektantów aranżacji zieleni na 24 głównych ulicach w siedmiu dzielnicach. Z niecierpliwością czekamy też na wyniki poprzednich postępowań, pierwsze umowy i projekty – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

To już ostatnia część projektu #ZieloneUlice Warszawy. W części „D” Zarząd Zieleni m.st. Warszawy poszukuje projektantów, którzy zmienią wizerunek 24 ulic. Na Mokotowie będą to następująco:  ulica Woronicza wraz z ulicami Spartańską i Racjonalizacji , ulica Puławska – we wszystkich dzielnicach na całej długości, aleja Sikorskiego wraz z ul. św. Bonifacego, ciąg ulic Wałbrzyska i Nowoursynowska (do ul. Dolina Służewiecka) wraz z aleją Harcerzy Rzeczpospolitej oraz ul. Rolną, aleja Wilanowska wraz z ul. Rzymowskiego, ulica Narbutta i ulica Madalińskiego.

Praga-Południe to ulice:  aleja Stanów Zjednoczonych, ulica Ostrobramska, ulica Grochowska, ulica Nowaka-Jeziorańskiego, ulica Fieldorfa „Nila” i aleja Waszyngtona. Rembertów: ulica Cyrulików i ulica Marsa. Ursynów: ulica Pileckiego, ulica Wąwozowa i ulica Rosoła. Wawer: ciąg ulic Płowiecka i Czecha i ulica Wał Miedzeszyński. Wesoła: aleja Jana Pawła II i ulica Trakt Brzeski. Zaś Wilanów: ciąg ulic Wiertnicza i Przyczółkowa, aleja Rzeczpospolitej wraz z ulicami Branickiego, Hlonda i Klimczaka.

– Czekamy na propozycje zmian, jakie przedstawi Zarząd Zieleni. Mamy nadzieję, że pierwsze wizualizacje i projekty, będziemy mogli zobaczyć jeszcze w tym roku. Chcemy by w zielonym Wilanowie było jeszcze więcej zieleni, także przy największych arteriach dzielnicy – dodaje Ludwik Rakowski, burmistrz Wilanowa.

Projektanci, wyłonieni w przetargach przygotują koncepcję aranżacji zieleni, projekt nasadzeń i towarzyszących im zmian w pasach drogowych wybranych ulic (mapa z niemalże 80 ulicami, które poddane zostaną metamorfozie w załączeniu). Zajmą się także przestrzenią na ulicach i terenach przyległych (przeznaczonych na ten cel w  Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego).