REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zielony parking pod Trasą Zamkową w Szczecinie

  • Autor: PAP
  • 19 mar 2021 14:29
Zielony parking pod Trasą Zamkową w Szczecinie
Zielony parkingowiec powstanie pod Trasą ZamkowąFot. szczecin.eu

W Szczecinie ogłoszono przetarg na parking na 320 aut. Parking ma być zbudowany przy wjeździe do centrum, pod Trasą Zamkową.

REKLAMA

"Połączy szerokim traktem pieszo-rowerowym Wały Chrobrego z podzamczem, będzie miejscem imprez sportowo-rekreacyjnych, zmieści co najmniej 320 samochodów" - napisał w piątek o planowanym obiekcie rzecznik miejskiej spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim.

Przetarg ogłoszono na wykonanie dokumentacji projektowej dla "obiektu parkingowo-sportowego, placu wielofunkcyjnego i parkingu naziemnego wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie położonym pomiędzy ulicami Jana z Kolna i Zygmunta Duczyńskiego oraz kładki pieszo-rowerowej łączącej obiekt parkingowo-sportowy z ulicą Małopolską w Szczecinie".

Jachim dodał, że planowany obiekt ma pełnić rolę "przyczółka pomostu pieszo-rowerowego między podzamczem i Wałami Chrobrego", a "stworzenie w tym miejscu szerokiego, bezpiecznego traktu ma znaczenie priorytetowe".

"Przecięta od dziesięcioleci Trasą Zamkową przestrzeń wreszcie zostanie połączona atrakcyjnym turystycznie szlakiem" - wskazał rzecznik.

Pomiędzy parkingami a podzamczem ma powstać wielofunkcyjny plac, otwarty w stronę bulwaru nadrzecznego - jako miejsce odpoczynku, imprez i sportów miejskich. Podobne funkcje sportowo-rekreacyjne zostały przewidziane na dachu parkingu.

"Bryła budynku zostanie pokryta roślinnością. Efekt zielonej ściany zapewnią ażurowa elewacja i gęsto nasadzone pnącza. Zaproponowane rozwiązania techniczne mają gwarantować wysoki standard energooszczędności i zapewniać jak najmniejszy wpływ na środowisko" - podkreślił Jachim.

Budynek ma mieć formę otwartego parkingu trzykondygnacyjnego o wysokości ok. 9 m. Wjazd planowany jest od ul. Zygmunta Duczyńskiego, wyjazd na ul. Jana z Kolna lub na jezdnię oddzielającą podzamcze od terenu wokół Trasy Zamkowej, prostopadłą do ul. Panieńskiej.

Wewnątrz ma się znaleźć co najmniej 320 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym pięć stanowisk szybkiego ładowania dla aut elektrycznych. Parkingi naziemne pomieszczą 140 samochodów i min. osiem autobusów. Wszystkie miejsca postojowe mają być publiczne i płatne.

"Ze względu na sąsiedztwo podzamcza, Wałów Chrobrego oraz bulwarów nadrzecznych, zamawiający kładzie szczególny nacisk na dbałość o formę obiektu parkingowo-sportowego i zagospodarowanie jego otoczenia" - wskazał rzecznik.

Wykonawca projektu będzie musiał uwzględnić planowaną budowę Mostu Kłodnego i związaną z tym przebudowę układu komunikacyjnego.

Częścią zamówienia jest opracowanie projektu rozbiórki łącznicy Trasy Zamkowej kolidującej z planowanym parking.

Prace projektowe - jak poinformowano - zostaną podzielone na dwa okresy. Pierwszy (maks. 100 dni) obejmie przygotowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, która będzie pokazywała sposób kształtowania obiektu parkingowo-sportowego i kładki pieszo-rowerowej oraz zagospodarowanie placu wielofunkcyjnego. W drugim, liczącym maksymalnie 250 dni od zakończenia pierwszego, wykonawca będzie musiał dostarczyć pozostałą wymaganą umową dokumentację.

Termin składania ofert na wykonanie dokumentacji projektowej dla całego zadania upłynie 31 marca br. o godz. 10.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie