REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Zielony urząd w Polsce? To możliwe!

  • Autor: Propertydesign.pl / AL
  • 09 mar 2018 13:21
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!
fot. Horizone Studio
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!
Zielony urząd w Polsce? To możliwe!

Zespół biurowy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie będzie pierwszym w Polsce, w pełni ekologicznym i certyfikowanym kompleksem obiektów urzędowych – zapowiadają autorzy projektu. Powstaną w nim nowoczesne biura samorządu wojewódzkiego, rozrzucone obecnie w różnych punktach miasta. Dzięki inwestycji powstanie również nowa, wysokiej jakości przestrzeń publiczna.

REKLAMA

Potrzeba budowy zespołu budynków biurowych Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie uwolniła proces odważnych decyzji publicznych. Najpierw uznano, że nowe obiekty będą w pełni dostosowane do wyśrubowanych wymogów certyfikacji obiektów biurowych klasy A, następnie postanowiono, że projekt zagospodarowania terenu wpisze się w cykl rozbudowanych konsultacji społecznych tzw. Superścieżki (których celem było określenie charakteru miejsca wspólnie z mieszkańcami miasta). Spoiwem obu miała być współpraca inwestora: spółki Regionalne Centrum Administracyjne „Małopolska” (którego właścicielami są Województwo Małopolskie i Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego SA) z konsorcjum biur: Horizone Studio (autorzy budynków A i B oraz zagospodarowania terenu) i Małeccy Biuro Projektowe (autorzy projektu budynku C).

Zgodnie z założeniem obiekty biurowe już na etapie planowania poddawane zostały wielokryterialnej ocenie ekologicznej BREEAM, która w czerwcu 2015 r. zakończyła się przyznaniem budynkom certyfikatu na poziomie Excellent. – W ten sposób w Krakowie będziemy mieli pierwszy w Polsce, w pełni ekologiczny i certyfikowany zespół obiektów publicznych, co istotnie obniży koszty jego użytkowania – zwraca uwagę Bartłomiej Kisielewski, partner w pracowni Horizone Studio.

Nowe standardy w projektowaniu przestrzeni publicznej

Kompleks biurowców będzie miał powierzchnię ok. 41 tys. mkw. Co ważne, projekt jest efektem tzw. projektowania zintegrowanego, w którym od samego początku w tworzeniu koncepcji oprócz architektów udział brali przedstawiciele inwestora, przyszłego najemcy, projektanci instalacji oraz liczni konsultanci. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań w zakresie wentylacji, ogrzewania i chłodzenia, a także wprowadzeniu inteligentnego systemu sterowania pracą budynku i licznym, innowacyjnym rozwiązaniom architektonicznym (jak kształtowanie bryły, akustyka, materiały i zagospodarowanie terenu) nowoczesny kompleks zużywał będzie mniej energii w porównaniu do obiektów zaprojektowanych w tradycyjny sposób. Obiekty będą też w pełni przyjazne przebywającym w nich ludziom.

- Z uwagi na zastosowane rozwiązania budynki UMWM będą wyróżniać się na tle innych tego typu obiektów i mamy nadzieję wyznaczą nowe standardy w projektowaniu przestrzeni publicznej Krakowa. Obok rozwiązań proekologicznych bardzo istotna była dla nas jakość architektury przyjaznej człowiekowi. Obiekty mimo swojej skali nie będą dominowały nad otoczeniem, a przestrzenie wokół nich będą ogólnodostępne wtapiając się w tkankę miasta – podkreślają projektanci z Horizone Studio.

- Godne podkreślenia jest to, że funkcję biurową kompleksu uzupełniono o przedszkole, co będzie dużym ułatwieniem dla pracowników – zwraca uwagę Wojciech Małecki, projektant budynku C.

Od momentu przygotowania projektu minęło 1,5 roku. – Przez ten czas zmieniły się nieco potrzeby Urzędu Marszałkowskiego, co spowodowało konieczność zmodyfikowania dokumentacji projektowej i planów biznesowych nowego centrum – mówi Artur Szopa, prezes zarządu RCA „Małopolska”. W ostatnich miesiącach RCA „Małopolska” znacząco przyspieszyło przygotowania do rozpoczęcia budowy. Spółka zaktualizowała i uzupełniła potrzebne dokumenty, w tym m.in. program funkcjonalno-użytkowy i biznesplan. Zgodnie ze zaktualizowanym układem funkcjonalnym na parterze budynków wchodzących w skład kompleksu planowane są powierzchnie usługowe. Budynki A i B mają charakter stricte biurowy. Będą się tam mieścić Sejmik Województwa Małopolskiego, Zarząd Województwa, departamenty Urzędu Marszałkowskiego; trwają już rozmowy w sprawie szczegółów wynajmu. W budynku C oprócz biur wynajmowanych przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego znajdzie się przedszkole i szatnia dla rowerzystów, z której będą mogli korzystać pracownicy poruszający się po mieście na dwóch kółkach.

Przyśpieszyły również prace związane z porządkowaniem działki przy al. Pokoju oraz wyłonieniem generalnego wykonawcy, którego – zgodnie z zapewnieniami spółki - powinniśmy poznać już wiosną tego roku (przetarg ma wystartować na początku marca). Do końca lutego RCA chce otrzymać promesę kredytową, a w maju podpisać ostateczną umowę z bankiem. Przy wsparciu firmy Ernst & Young Sp. z o.o. Corporate Finance Sp. k. rozpoczęły się już rozmowy z bankami na temat szczegółowych warunków finansowania inwestycji. Koszt budowy zespołu budynków biurowych, niezbędnej infrastruktury i zagospodarowania terenu wyniesie ok. 260 mln zł. – Budowę sfinansujemy ze środków własnych oraz kredytu bankowego – dodaje Artur Szopa.

Zaktualizowany harmonogram prac zakłada zakończenie budowy za 2,5 roku. Otwarcie kompleksu planowane jest na ostatni kwartał 2020 r.

.......

Lokalizacja: Kraków, al. Pokoju
Inwestor: Regionalne Centrum Administracyjne "Małopolska"

Koncepcja zagospodarowania terenu oraz projekt budynków A i B: HORIZONE Studio
Autorzy: Dominik Darasz, Bartłomiej Kisielewski, Robert Strzeński
Współpraca autorska: Jagoda Bogusławska, Krystian Wawer, Nuno Oliveira, Michał Rączka

Projekt budynku C: Małeccy Biuro Projektowe
Autorzy: Joanna Małecka, Wojciech Małecki

Konsultacje bud. zielonego VISIO Architects and Consultants
Konstrukcja Marcin Matoga Konstrukcje Budowlane
Instalacje sanitarne CEGroup
Instalacje elektryczne OSET Jerzy Trześniowski
Projekt fasad Studio Profil
Architekt krajobrazu Land Arch

Powierzchnia netto: 41 150 mkw.
Powierzchnia całkowita: 46 750 mkw.
Projekt konkursowy: 2013
Projekt realizacyjny: 2014-2016
Realizacja: 2018-2020

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie