"Zjadacz kurzu" - wielki filtr powietrza stanął już w centrum KielcPropertydesign.pl - 15-09-2017 11:02


Na Placu Artystów w Kielcach stanął już "Zjadacz kurzu" – nowa realizacja Kuby Bąkowskiego. Ponad czterometrowa maszyna-rzeźba ma filtrować miejskie powietrze.

- „Zjadacz kurzu” to hybryda sztuki i przemysłu. Łączy postfuturystyczne postulaty artystyczne z zaawansowaną inżynierią przemysłową. Punktem wyjścia jest dla mnie nie tylko ekologia, ale również historia regionu. Kielce leżą na terenach najstarszego w Polsce okręgu górniczo-hutniczego i do dzisiaj są ważnym ośrodkiem przemysłowym. „Zjadacz kurzu” łączy ze sobą świat maszyn, nowych technologii i sztuki, łączy historię regionu z jego współczesnością i podejmuje temat odpowiedzialności za przyszłość– mówił Kuba Bąkowski.

„Zjadacz kurzu” stanął na Placu Artystów, w samym sercu Kielc i w centrum największego traktu komunikacyjnego miasta – ulicy Henryka Sienkiewicza. Publiczne odsłonięcie odbyło się 14 września br., maszyna będzie filtrowała miejskie powietrze do 31 październik br. To „oczyszczenie” prócz wymiaru symbolicznego i rytualnego ma również swój wymiar praktyczny i edukacyjny. Praktyczny, ponieważ rzeźba wyposażona w nowoczesne systemy filtracji faktycznie będzie oczyszczać powietrze, edukacyjny, ponieważ wyposażona we została własny czujnik zanieczyszczeń, dzięki czemu będzie jedyną w swoim rodzaju stacją kontroli jakości powietrza.