Zlecono ekspertyzę techniczną muru na Placu Solidarności. W planach remontPAP - 10-07-2020 10:05


Gdańska spółka odpowiedzialna m.in. za miejskie pomniki, zleciła ekspertyzę techniczną muru na placu Solidarności. Badanie ma pokazać zakres oraz koszt prac koniecznych do renowacji muru oraz 47 zainstalowanych na nim pamiątkowych tablic.

O zleceniu ekspertyzy poinformowała w czwartek Magdalena Kiljan - rzecznik prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni (GZDiZ) - miejskiej spółki, która m.in. opiekuje się gdańskimi pomnikami.

Kiljan przypomniała, że stojący na Placu Solidarności mur, który okala Pomnik Poległych Stoczniowców, powstał - podobnie, jak sam pomnik - 40 lat temu i wymaga remontu. "Zanim jednak do niego dojdzie GZDiZ zlecił ekspertyzę techniczną, która określi zakres oraz koszt prac naprawczych" - poinformowała rzecznik w komunikacie rozesłanym mediom.

Kiljan przypomniała, że na betonowym murze znajduje się obecnie 47 tablic inskrypcyjnych upamiętniających m.in.: bohaterów Gdańska 1970, ofiary stanu wojennego oraz - duchownych i osoby świeckie szczególnie zasłużone dla działalności opozycyjnej w czasach PRL lub upamiętnienia takiej działalności w późniejszym czasie.

Kiljan przypomniała, "od powstania betonowego muru z tablicami inskrypcyjnymi minęło 40 lat". "Upływający czas oraz warunki atmosferyczne wpłynęły znacząco na zużycie konstrukcji muru. W wielu miejscach beton jest odspojony i skruszony, widoczne są też pręty zbrojeniowe. Dlatego GZDiZ przymierza się do remontu" - poinformowała Kiljan w rozesłanym w czwartek mediom komunikacie.

Dodała, że planowane prace musi poprzedzić ekspertyza techniczna zabytkowego muru, która wskaże zakres i koszt prac oraz określi najwłaściwsze metoda naprawy muru, która zachowa jego charakter.

Kiljan wyjaśniła, że "zakres i sposób prowadzenia prac naprawczych będzie uzgadniany z pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków". "Planujemy zorganizować spotkanie z wykonawcą, na które zostanie zaproszony współautor projektu zagospodarowania Placu Solidarności, w tym projektu muru - dr hab. inż. arch. profesor Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej Jacek Krenz" - poinformowała rzecznik.

Przypomniała, że na zabytkowym murze znajdowała się m. in. tablica poświęcona ks. Henrykowi Jankowskiemu, która w wyniku aktu wandalizmu została 19 czerwca zniszczona. "Decyzją prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz tablica zostanie naprawiona lub jeśli nie będzie to możliwe wykonana nowa. Montaż płyty na murze przy Placu Solidarności odbędzie się do końca sierpnia" - poinformowała rzecznik.

Będący hołdem dla ofiar wydarzeń Grudnia 1970 r. Pomnik Poległych Stoczniowców stanął na placu Solidarności w 1981 r. Usytuowany tuż przy historycznej bramie prowadzącej niegdyś do gdańskiej stoczni monument składa się z trzech krzyży spiętych kotwicami symbolizującymi nadzieję i nawiązującymi do wydarzeń z lat 1956, 1970 i 1980. W momencie jego budowy, wokół pomnika stanął mur, na którym instalowano tablice upamiętniające działaczy opozycyjnych z czasów PRL.