×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zmarł prof. arch. Wojciech Leśnikowski

  • Autor: SARP Kraków
  • 24 kwi 2014 16:06
Zmarł prof. arch. Wojciech Leśnikowski
Wojciech Leśnikowski, fot. SARP Kraków

W dniu 17 kwietnia 2014 w Lawrence w stanie Kansas w USA, po ciężkiej walce z chorobą nowotworową odszedł profesor Wojciech Leśnikowski - obywatel świata, projektant wielu budynków.

REKLAMA

Wojciech Leśnikowski urodził się 9 maja 1938 w Lublinie. Dyplom uzyskał w roku 1961 na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W roku 1964 wyjechał do Paryża gdzie miał okazję pracować u Le Corbusiera. Cztery lata później, w roku 1968 emigruje na stałe do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczyna wykładać w Yale School of Architecture, rozpoczynając długą karierę dydaktyczną między innymi na Cornell University, University of Pennsylvania, University of Wisconsin w Milwaukee, L'Ecole Nationale Supérieure d' Architecture Paris w Val de Seine, Politechnice Krakowskiej i University of Kansas.

Projektant wielu budynków, miedzy innymi Tour Gan w dzielnicy La Défense w Paryżu, CNA Center w Chicago i John H. Stroger Jr Hospital of Cook County tamże, Biblioteka Stanowa Illinois w Springfield, a Centrum U.S. Bank w Milwaukee.

Autor pięciu książek, w tym „Rationalism and Romanticism in Architecture” i „The New French Architecture”, a także setek monografii i artykułów na temat architektury europejskiej i amerykańskiej.

W 1990 roku, prezydent Francji François Mitterrand uczynił profesora Leśnikowskiego Kawalerem Orderu Sztuki i Literatury (Chevalier de l' Ordre des Arts et des Lettres). W maju ubiegłego roku, podczas uroczystej gali w Urzędzie Miasta Krakowa otrzymał z rąk Prezydenta Jacka Majchrowskiego - Laur Krakowa XXI wieku za całokształt twórczości.

Profesor Wojciech Leśnikowski – Obywatel Świata, niezwykły gawędziarz i miłośnik kultury francuskiej, kochający podróże, muzykę, historię, góry i psy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie