×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zmiany w rejonie budynku dawnego Banku Polskiego w Gdyni

  • Autor: UM Gdynia
  • 29 mar 2018 12:25
fot. pixabay.com

Ograniczenie wpływu kubatury budynku na zacienienie sąsiedniego poprzez wycofanie ósmej kondygnacji oraz zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc postojowych w okolicy. O to wnioskowali mieszkańcy Gdyni. Podczas kolegium prezydenta zapadła decyzja w sprawie rozwiązań przyjętych w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Śródmieście, rejonu budynku dawnego Banku Polskiego.

REKLAMA

– Na dzisiejszym spotkaniu kolegium prezydenta, prezydent rozpatrzył uwagi zgłoszone do projektu planu miejscowego przez mieszkańców oraz zainteresowane strony. Uwzględnione zostały te, dotyczące ósmej kondygnacji budynku. Zgodnie z rozstrzygnięciem prezydenta będzie ona wycofana w stosunku do istniejącej zabudowy przy ulicy Zgoda, 4 metry od krawędzi budynku. Ponadto została uwzględniona uwaga dotycząca wycofania parteru budynku od strony 10 Lutego. Dotychczasowy zapis mówił o dopuszczeniu wycofania, teraz o obowiązku. Chodzi o to, aby budynek wyglądał na lżejszy i to wycofanie jest jak najbardziej uzasadnione – mówi Marek Karzyński, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

– Rozwiązana została także zgłaszana przez wielu mieszkańców obawa odnośnie wzrostu ilości samochodów poszukujących miejsc parkingowych w okolicy. Inwestor jest zobowiązany do zapewnienia co najmniej jednego miejsca parkingowego na 100 m kw. powierzchni użytkowej. To w praktyce będzie oznaczać konieczności budowy dodatkowej kondygnacji parkingowej pod budynkiem usługowym na tym terenie. W ten sposób zapisy planu sprawią iż obiekt, który zostanie tam zbudowany, nie będzie uciążliwy dla mieszkańców, a stanie się ciekawym dopełnieniem pierzei ulicy 10 Lutego, uatrakcyjnieniem architektury śródmieścia Gdyni – mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Na przełomie stycznia i lutego tego roku wyłożony został do wglądu projekt planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Śródmieście, rejonu budynku dawnego Banku Polskiego obejmujący obszar o powierzchni 0,25 ha, tj. działki nr 1418 i 1420 położonej przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i 10 Lutego.

Zgodnie z ustaleniami obowiązującego planu teren przeznaczony jest pod zabudowę usługową (teren 23 U). Budynek dawnego Banku Polskiego wpisany jest do rejestru zabytków. Położony jest w granicach historycznego układu urbanistycznego śródmieścia Gdyni, również wpisanego do rejestru zabytków.

Ze względu na ograniczone możliwości funkcjonalnej adaptacji istniejącego, zabytkowego budynku dawnego Banku Polskiego, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wyraził zgodę na wprowadzenie nowej zabudowy na teren działki należącej do obiektu, w celu poprawy możliwości inwestycyjnych związanych z remontem i rewitalizacją zabytkowego obiektu. Z wnioskiem o wprowadzenie zmian do planu wystąpił użytkownik wieczysty terenu. Wniosek dotyczył rozszerzenia przeznaczenia terenu o funkcję mieszkaniową, zwiększenia wysokości zabudowy, w nawiązaniu do budynków zlokalizowanych w otoczeniu, oraz związanych z tym zmian wskaźników i parametrów zabudowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie