×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zmienia się stacja w Ełku. Mamy zdjęcia!

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 09 cze 2023 09:20
Zmienia się stacja w Ełku. Mamy zdjęcia!
Nowy peron na stacji Ełk, fot. Szymon Grochowski, mat. PKP PLK

Trwają prace na stacji Ełk. Już 11 czerwca pasażerowie będą mogli korzystać z nowego peronu. Mamy zdjęcia!

REKLAMA

  • Na stacji w Ełku gotowy jest już nowy peron nr 3. 
  • Do użytku pasażerów zostanie oddany 11 czerwca.
  • Jest szerokie zadaszenie, ławki, antypoślizgowa nawierzchnia, czytelne oznakowani i oświetlenie LED.
  • Rozpoczyna się kolejny etap prac. W miejscu starych peronów powstaną dwa nowe. Kontynuowana będzie też budowa przejścia podziemnego.

Od 11 czerwca podróżni w Ełku wsiądą do pociągów z nowego peronu. Postępują prace na stacji oraz na torach i wiaduktach w mieście. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zwiększa komfort obsługi pasażerów i sprawność kolei. Budowa warta 587 mln zł jest współfinansowana ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Nowy peron to nie koniec zmian na stacji Ełk

Dzięki budowie międzynarodowej linii kolejowej Rail Baltica, stacja Ełk zmienia się dla podróżnych. Gotowy jest już nowy peron nr 3, a pierwsi pasażerowie wsiądą z niego do pociągów 11 czerwca. Nowa platforma zapewni lepszy dostęp wszystkim podróżnym – ma 400 m długości i 76 cm wysokości. Będzie wygodniej – jest szerokie zadaszenie, ławki, antypoślizgowa nawierzchnia i czytelne oznakowanie. Orientację po zmroku ułatwi jasne i ekologiczne oświetlenie LED.

Prace na stacji będą kontynuowane i rozpoczyna się ich kolejny etap. Wykonawca przystąpi do rozbiórki starych peronów i w ich miejscu zbuduje dwa nowe. Kontynuowana będzie też budowa przejścia podziemnego, które zapewni wszystkim podróżnym, w tym osobom o ograniczonej mobilności, wygodny i bezpieczny dostęp do pociągów. W związku ze zmianami na budowie, wyznaczono i oznakowano nową tymczasową drogę przejścia przez teren kolejowy.

Orientację na stacji Ełk po zmroku ułatwi jasne i ekologiczne oświetlenie LED, fot. Szymon Grochowski, mat. PKP PLK
Orientację na stacji Ełk po zmroku ułatwi jasne i ekologiczne oświetlenie LED, fot. Szymon Grochowski, mat. PKP PLK

Nad bezpieczeństwem podróżnych i sprawnym przewozem towarów będzie czuwać już nowe Lokalne Centrum Sterowania ruchem kolejowym. Jest nowy budynek, wyposażony w komputerowe urządzenia. Po zakończeniu wszystkich prac Centrum będzie nadzorować cały ruch kolejowy w Ełku.

Rail Balitca zmienia Ełk

Na całym odcinku prowadzone są roboty przy układaniu nowych torów, urządzeń sterowania ruchem kolejowym i rozwieszaniu sieci trakcyjnej. Do tej pory w Ełku wybudowano około 23 kilometrów torów oraz sieci trakcyjnej i zabudowywano 76 rozjazdów. W zakresie inwestycji przewidziano łączną wymianę ok. 40 km torów oraz 118 rozjazdów. Na przystanku Ełk Szyba Wschód gotowy jest jeden nowy peron, po przeciwnej stronie torów powstaje drugi. Tuż obok, nad ul. Kolejową, budowany jest wiadukt kolejowy. Zastąpi on dotychczasowy przejazd, a kierowcy nie będą musieli czekać przy zamkniętych rogatkach.

Postępują także prace na stacji Ełk Towarowy oraz obiektach inżynieryjnych. Ze względu na utrzymany ruch pociągów, prace na wiaduktach nad ul. Towarową i Suwalską oraz na moście na rzece Ełk prowadzone są połówkowo. Na konstrukcjach ułożono już nowe tory i rozwieszono sieć trakcyjną, a wykonawca będzie przystępował do prac na starych częściach tych obiektów.

Inwestycja o wartości 587 mln zł realizowana jest w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (granica państwa), etap I odcinek Białystok – Ełk”. Prace zaplanowano do lata 2024 r. Inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej z instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) – „Łącząc Europę”. Więcej informacji o inwestycji na www.rail-baltica.pl

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”. Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi jej autor. Unia Europejska nie odpowiada za ewentualne wykorzystanie informacji zawartych w takiej publikacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie