×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zmodernizowane Centrum Edukacji Przyrodniczej już otwarte

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 23 mar 2018 16:10
  • Zaktualizowano: 23 mar 2018 16:11
Zmodernizowane Centrum Edukacji Przyrodniczej już otwarte
fot. shutterstock

Nowoczesną ekspozycję przyrodniczą, na którą składają się przestrzenne dioramy, kino 4D, multimedialna sala odkryć dla dzieci i największa w Polsce makieta Tatr, otwarto w piątek w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem. Modernizacja obiektu kosztowała 15 mln zł.

REKLAMA

"Centrum spełnia najnowsze standardy, jest dopasowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, mamy też kilka wersji językowych dostępnych dla zwiedzających. To budynek zaprojektowany głównie z myślą o najmłodszych, bo to ich musimy uwrażliwiać na przyrodę. Kiedyś to oni będą zarządzali tatrzańską przyrodą" - mówił dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

"W zmodernizowanym Centrum będziemy mogli obejrzeć film w technologii 4D, na ruchomych siedzeniach i z dodatkowymi efektami specjalnymi takimi jak wiatr, bryza i dotyk. Nasz film to opowieść o przyrodzie, w którym widać Tatry z lotu orła. W rolę lektora wcieliła się tu Krystyna Czubówna" - wyjaśniał Jan Krzeptowski-Sabała z TPN.

Na ekspozycji znalazły się trzy interaktywne dioramy, które prezentują ekosystemy tatrzańskich łąk i fauny. Jedna z sal przedstawia wnętrze tatrzańskiej jaskini. Można się w niej dowiedzieć, w jaki sposób powstają naciekowe formy skalne, zobaczyć strumień płynący przez wnętrze góry czy usłyszeć echo.

Specjalnie dla najmłodszych zwiedzających na piętrze zorganizowano salę odkryć, gdzie przez multimedia dzieci mogą uczyć się o tatrzańskiej przyrodzie.

"Ta część Centrum dopasowana jest do najmłodszych odbiorców, którzy też na co dzień z takich urządzeń korzystają. Tutaj najmłodsi mogą samodzielnie badać eksponaty, czy wcielić się w rolę kozicy albo świstaka" - dodał Krzeptowski-Sabała.

"Powinniśmy uczyć się ochrony przyrody, zanim się w tej przyrodzie znajdziemy. Tutaj na małej przestrzeni możemy w pigułce poznać różnorodność tatrzańskiej przyrody. Tutaj uczymy się patrzeć na przyrodę, odczytywać jej detale, możemy poczuć klimat naszych Tatr. Takie rozwiązania muzealne są stosowane np. w parkach narodowych w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii" - zauważył były dyrektor TPN Paweł Skawiński, za którego kadencji rozpoczęto modernizację Centrum.

Modernizacja Centrum Edukacji Przyrodniczej podzielona była na dwa etapy i trwała od 2015 r. Koszt inwestycji wyniósł blisko 15 mln zł, a pieniądze na realizację zadania pochodziły z funduszy europejskich, norweskich, a także krajowych - z Ministerstwa Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przez najbliższe kilka lat Centrum przy zakopiańskim rondzie im. Jana Pawła II będzie można zwiedzać za darmo. Będzie ono otwarte przez siedem dni w tygodniu, z wyjątkiem świąt.

W planach TPN jest budowa kolejnych Centrów Edukacji Przyrodniczej przy wejściu do Doliny Kościeliskiej, na Palenicy Białczańskiej oraz w Kuźnicach. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie