×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Znamy zwycięzców Festiwalu Rzeźby Lodowej

  • Autor: www.poznan.pl
  • 10 gru 2018 09:08
Znamy zwycięzców Festiwalu Rzeźby Lodowej
fot. mat. UM Poznań

Słowacy Adam Bakoš i Miroslav Trnovský zwyciężyli w Poznań Ice Festival 2018. Drugie miejsce zajął duet z Serbii - Nenad Klajic i Strajin Čančarević, a trzecie pochodzący z Hiszpanii - Bruno Fleurit i Max Rutgers. Dwudniowy festiwal przyciągnął tysiące mieszkańców i turystów.

REKLAMA

Stary Rynek znów stał się areną zmagań rzeźbiarzy w lodzie. Udział w zawodach Poznań Ice Festival wzięło 24 uczestników z 12 krajów świata. Oprócz rzeźbiarzy z Polski, w szranki stanęli zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Meksyku, Malezji, Litwy, Łotwy, Hiszpanii, Słowacji, Kanady czy Serbii.

Pierwszego dnia zmagań można było zobaczyć widowiskowy konkurs Speed Ice Carving. Zawodnicy musieli wykonać rzeźby na wcześniej wylosowany temat. Dostali na to kilkadziesiąt minut. Zadaniem finałowym było odwzorowanie w lodzie poznańskiego ratusza. Najlepszy w tej kategorii okazał się Don Loving, Amerykanin pochodzący z Filadelfii, który sztuką rzeźbienia w lodzie zajmuje się od 25 lat. Drugie miejsce zajął Polak - Michał Mizuła, a trzecie - Angelito Baban z USA.

Na niedzielę zaplanowano konkurs główny. Dwanaście dwuosobowych drużyn otrzymało kilkanaście ton lodu i 8 godzin na stworzenie kilkumetrowych rzeźb na dowolny temat. W międzyczasie, na scenie odbywały się występy chórów i kolędników, a dzieci mogły wziąć udział w warsztatach rzeźbienia w lodzie.

Zwycięzcami konkursu głównego zostali Słowacy - Adam Bakoš i Miroslav Trnovský, którzy stworzyli rzeźbę aktora i reżysera kina niemego, Charliego Chaplina. Drugie miejsce zajął duet z Serbii - Nenad Klajic i Strajin Čančarević, autorzy lodowego posągu lwa. Zdobywcami trzeciego miejsca zostali Hiszpanie - Bruno Fleurit i Max Rutgers. Ich rzeźba przedstawiała obraz kobiety z charakterystyczną ważką na dłoni. Zdaniem specjalistów w tym dziele widać było inspirację pracami Pabla Picasso.

Pracę lodowych artystów oceniało jury, w skład którego weszli Bartosz Guss - zastępca prezydenta Poznania, prof. Karolina Komasa z Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego i Robert Burkat z firmy Ice Team, wielokrotny mistrz świata w rzeźbie lodowej. Zwycięzcy otrzymali czeki na 1500 euro. Do zdobywców drugiego miejsca trafiło 1000 euro, a trzeciego 750 euro. Festiwal zakończył efektowny pokaz laserowo-multimedialny.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie