×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Znana architekt: zapominamy o duchowym przesłaniu fontann z wodą pitną

  • Autor: PAP
  • 12 wrz 2022 13:11
Znana architekt: zapominamy o duchowym przesłaniu fontann z wodą pitną
W dzisiejszych czasach zapominamy o duchowym przesłaniu fontann z wodą pitną - powiedziała architekt Desisława Dimitrowa z Izby Architektów w Bułgarii, cytowana w niedzielę przez bułgarską agencję informacyjną BTA, fot. shutterstock

W dzisiejszych czasach zapominamy o duchowym przesłaniu fontann z wodą pitną - powiedziała architekt Desisława Dimitrowa z Izby Architektów w Bułgarii, cytowana w niedzielę przez bułgarską agencję informacyjną BTA.

REKLAMA

- Fontanny zawsze były arteriami osady, wznoszono je na samym początku budowy, aby ją chronić - powiedziała Dimitrowa podczas trzydniowego forum "Bracigowo: Kamienny przepływ czasu", którego medialnym partnerem jest agencja BTA. Temat kamiennych fontann z wodą pitną znalazł się w programie tego wydarzenia.

- Historycznie fontanny z wodą pitną były budowane w centralnych miejscach osiedli osad i tam ludzie zbierali się, by się komunikować. Obecnie, gdy każdy ma w domu wodę pitną, ludzie nie przywiązują już takiego znaczenia do fontann - przekonywała Dimitrowa. - Nie traktujemy ich jako miejsca zgromadzeń i tym samym zapominamy o duchowym przesłaniu, które niegdyś niosły - dodała.

Jednym z głównych ornamentów stosowanych po obu stronach kamiennych fontann wody pitnej jest gwiazda, która przekazuje wiadomość, że dla ludzi woda i światło połączyły się w jedno. Według Dimitrowej należy o tym pamiętać i w przyszłości doceniać przesłanie i ducha wody.

Forum odbywa się w położonym południowej części Bułgarii mieście Bracigowo, które znane jest z bogatych zasobów wody mineralnej. Znajdują się w nim trzy zabytkowe fontanny wody pitnej, z których jedna pochodzi z 1791 roku.

- Niestety, żadna z nich nie działa - powiedziała Dimitrowa. Architekt przekonuje też uczestników wydarzenia, że należy stworzyć nowe koncepcje dotyczące tego, jak powinny wyglądać fontanny wody pitnej w Bułgarii i jak zachować przesłanie płynącej wody. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie