×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zobacz dom Zofii i Oskara Hansenów

  • Autor: Muzeum Sztuki Nowoczesnej
  • 16 maj 2014 13:44
Zobacz dom Zofii i Oskara Hansenów
fot. Jan Smaga, dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal
Zobacz dom Zofii i Oskara Hansenów
Zobacz dom Zofii i Oskara Hansenów
Zobacz dom Zofii i Oskara Hansenów
Zobacz dom Zofii i Oskara Hansenów
Zobacz dom Zofii i Oskara Hansenów

Pod koniec maja 2014 roku zostanie otwarty dla publiczności dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie. Drewniany dom, położony na Mazowszu, w malowniczym starorzeczu Bugu, jest przestrzennym manifestem idei Formy Otwartej, którą Oskar Hansen, polski członek Team 10, uczynił osią swojej twórczości architektonicznej.

REKLAMA

Forma Otwarta zaprezentowana po raz pierwszy na kongresie CIAM w Otterlo w 1959 roku zakładała otwarcie architektury na współtworzenie jej przez jej użytkowników, sytuowała ją w roli „chłonnego tła” eksponującego wydarzenia codziennego życia. Nastawiona na partycypację, proces, zmianę hierarchii między artystą i widzem stała się kluczową ideą dla działalności architektonicznej Hansena oraz inspirującym punktem odniesienia dla twórczości artystycznej jego studentów z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Dom, budowany od 1968 roku, w pełni wyrażał te idee, będąc jedną z niewielu prac Hansenów zrealizowanych zgodnie z ich życzeniem, bez ograniczeń narzucanych przez socjalistyczny przemysł budowlany. Czasoprzestrzenna architektura płynnie łącząca wnętrze i zewnętrze zawierała w sobie pierwiastek zmiany, łatwo adaptując się do zmieniających się potrzeb użytkowników. Budowana jako rama dla życia, ożywa wraz z obecnością ludzi. Szczególną atmosferę domu współtworzą ślady działalności i pasji jego mieszkańców – umieszczone wokół domu instrumenty dydaktyczne do nauki podstaw kompozycji; stalowa struktura z biennale w Wenecji z 1977 roku, po której pnie się winorośl i drewniany gołębnik, który Zofia Hansen żartobliwie przywoływała jako najdoskonalsze dzieło jej męża.

Od 2014 roku opiekę nad domem sprawuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Od maja będzie możliwe jego zwiedzanie podczas wycieczek organizowanych przez muzeum. Pierwsza z nich odbędzie się 24 maja (zapisy przez stronę www.artmuseum.pl od 5 maja). Równolegle ukaże się książka Dom jako Forma Otwarta. Szumin Hansenów z udostępnionymi przez Fundację Galerii Foksal fotografiami Jana Smagi oraz esejami Filipa Springera i Aleksandry Kędziorek.

Kuratorka: Aleksandra Kędziorek
Opieka architektoniczna: CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis z zespołem)
Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3, 00-124 Warszawa

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie