Zobacz, jak kiedyś warszawiacy spędzali czas na rzeceUM Warszawa - 14-07-2017 12:11


Już 15 lipca, na warszawskim bulwarze Jana Karskiego otwarta zostanie wystawa „Jakże mogłem zapomnieć! Przecież mamy Wisłę!”. Na ekspozycji znajdować się będą zdjęcia, pochodzące z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, ilustrujące jak w okresie międzywojennym spędzano czas na rzece w Warszawie.

Tytuł „Jakże mogłem zapomnieć! Przecież mamy Wisłę!” nawiązuje do artykułu z Kuriera Warszawskiego z lipca 1936 r. Na wystawie zobaczymy zdjęcia m.in. z pobytu grupy aktorów płynących balią z Krakowa do Gdańska, uczestników spływu „Przez Polskę do morza” czy wyścigów i maratonów pływackich. Zdjęcia powstały w latach dwudziestolecia międzywojennego na potrzeby „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, gazety wydawanej w latach 1910-1939 w Krakowie.

Wystawę, która ustawiona zostanie na bulwarze Jana Karskiego, na wysokości ulicy Boleść, o godz. 17.30 otworzą przedstawiciele władz m.st. Warszawy, dyrekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Fundacji Promocji Rekreacji „KIM”. Towarzyszyć im będą kajakarze biorący udział w niemal tysiąckilometrowym spływie kajakowym Vistuliada – od kilometra „0” szlaku żeglownego do Bałtyku”. Otwarciu towarzyszyć będzie krótka prezentacja i wykład na temat ekspozycji.

Wystawę opracowała Fundacja Promocji Rekreacji „KIM” w ramach zadania „Vistuliada. Przystanek Warszawa”, które współfinansuje m.st. Warszawa.