Konkurs na projekt wieżowca ogłoszono w 1920 r. Wzięli w nim udział gdańscy architekci, bo konkurs był tylko do nich skierowany. Zgłoszono 20 prac na projekt budynku, który miał liczyć 25 pięter.
Był to pierwszy tego typu konkurs na niemieckojęzycznym obszarze rozpisany przez Zachodniopruskie Stowarzyszenie Architektów i Inżynierów oraz Związek Architketów Gdańskich. Istotnym założeniem konkursu był to, aby wieżowiec nie przekroczył 25 kondygnacji. Budynek miał powstać na terenie między ulicą Okopową a pobliską linią kolejową.
Projekt miał nawiązywać do amerykańskich wzorców (m.in. poprzez żelbetonową konstrukcję nośną). Znaleźć się w nim miało 2000 lokali biurowych oraz restauracje i punkty handlowe.
Głównej nagrody nie przyznano. Wśród nagrodzonych prac znalazł się projekt Bruno Bahra, A. Kaisera i Bruno Lucksa. Wyróżnienie otrzymał projekt Alberta Carstena i projekt wieżowca spod kreski Paula Englera i prof. Hermanna Phelpsa oraz architekta Hansa Urbana. Odrzucono projekty m.in. Karla Jackscha, Friedricha Fischera i Alberta Krugera, E. Haarmanna i W. Lochmann, Otto Kloepppla.
Wieżowiec nigdy nie został zrealizowany, choć powracano do projektu kilkukrotnie. Projekt budowy wieżowca w Gdańsku budził silne emocje. Zarówno mieszkańcy, jak i fachowcy mało przychylnie przyjęli inicjatywę powstania wysokościowca w Wolnym Mieście.
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Dyrektor Generalny Majkut Design
Projektant Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.