×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zrównoważone budownictwo to oszczędność

  • Autor: propertydesign.pl
  • 06 maj 2014 11:44
 Zrównoważone budownictwo to oszczędność
fot. Mirosław Czarnik, prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego

Górnośląski Park Przemysłowy to jeden z przykładów na to, jak wielkie znaczenie dla inwestycji biurowych ma wykorzystanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Mirosław Czarnik, prezes zarządu GPP oraz jeden z prelegentów sesji nieruchomościowych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 tłumaczy, że zrównoważone budownictwo przestało być już tylko modą, a stało się bardzo ciekawym rozwiązaniem biznesowym.

REKLAMA

Mirosław Czarnik zauważa, że na Śląsku największe międzynarodowe firmy lokują coraz częściej i chętniej swoje biura. Właśnie w Katowicach powstaje kompleks biurowców GPP Business Park.

Wskazując przyczyny wzrostu zainteresowania powierzchniami biurowymi w regionie wymienia m.in. największy w kraju przyrost procentowy osób pracujących w branży BPO, R&D, IT i SSC, wysoko wykwalifikowaną kadrę i relatywnie niższe koszty funkcjonowania. - Właśnie to powoduje, że widzimy bardzo duże zainteresowanie naszymi powierzchniami biurowymi. Obecnie działa już pierwszy etap GPP Business Park. Myślimy o rozbudowie kompleksu o kolejne biurowce. Drugi budynek Stern zostanie oddany do użytkowania w maju, a trzeci Alder we wrześniu tego roku - mówi Mirosław Czarnik.

Podkreśla, że atutem GPP Business Park jest formuła w której projekt jest realizowany jako parku biznesowego. - Daje to najemcom możliwość zwiększania powierzchni w miarę potrzeb, komfort pracowników jest wyższy, a to przekłada się na 20-40 proc. wzrost ich wydajności przy dużo niższych kosztach mediów - tłumaczy.

Pierwszy biurowiec działający w ramach GPP Business Park wykorzystuje szereg ekologicznych rozwiązań. - Nasz budynek jest przykładem, że zrównoważone budownictwo to nie tylko moda, ale przede wszystkim oszczędność - zaznacza.

Prezes zarządu GPP zwraca uwagę, że zastosowane w nim technologie pomagają osiągnąć do 60 proc. oszczędności w kosztach mediów w stosunku do referencyjnych budynków klasy A. Zastosowany system trigeneracji umożliwia na miejscu produkowanie m.in. energii elektrycznej. W budynku zastosowano także energooszczędne oświetlenie, które zintegrowane jest z zewnętrznymi żaluzjami i tzw. głowicą pogodową. - Dzięki temu inteligentnie sterujemy oświetleniem maksymalizując ilość światła naturalnego oraz poprawiając komfort użytkowników - nadmienia.

Mirosław Czarnik podkreśla, że "płucami budynku" są najnowsze centrale wentylacyjne firmy Swegon. Na każdą kondygnację w obiekcie można dostać się korzystając z energooszczędnych wind, które odzyskują do 25 proc. energii elektrycznej. Dzięki temu minimalizowane są koszty najemców. - Z kolei aby zoptymalizować zużycie wody wybudowaliśmy 2 podziemne zbiorniki, w których gromadzona jest woda deszczowa zebrana z zielonego dachu. Po przefiltrowaniu wykorzystywana jest do spłukiwania toalet - zauważa.

W budynku zainstalowano ponad 200 liczników i 1500 czujników, które są zintegrowane w Systemie Zarządzania Budynkiem (BMS). - Mamy do niego dostęp nie tylko ze stacjonarnego stanowiska kontrolera, ale również przez internet z dowolnego miejsca na świecie - zwraca uwagę.

Do końca 2014 roku kompleks GPP Business Park będzie obejmował trzy budynki. Prezes zarządu GPP poinformował, że czwarty obiekt powstanie w 2015 roku, zaś sukcesywnie, w zależności od potrzeb, co 1-2 lata powstawać będą kolejne biurowce. - Na terenie GPP Business Park powstanie nowoczesna dzielnica Ekomiasta, w skład której wchodzić będą również mieszkania oraz przestrzeń publiczna w postaci parku wraz z infrastrukturą towarzyszącą - mówi.

Mirosław Czarnik informuje, że docelowo GPP Business Park będzie obejmował 100 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Jednak, jak zauważa tempo rozwoju budowy parku uzależnione jest od rozwoju okolicznej infrastruktury i zainteresowania ze strony najemców.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie