×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zwieńczenie ratuszowej wieży Olsztyna z usterką

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 21 lut 2022 16:37
Zwieńczenie ratuszowej wieży Olsztyna z usterką
Zwieńczenie ratuszowej wieży Olsztyna z usterką, fot. shutterstock

Z powodu bardzo silnego wiatru strażakom nie udało się w poniedziałek naprawić uszkodzonej przez wichurę wiatrownicy w kształcie kuli, która wieńczy ratuszową wieżę w Olsztynie. Miasto poszukuje firmy, która będzie mogła naprawić uszkodzony element.

REKLAMA

"Strażakom udało się wejść na wieżę i ocenić, że stan iglicy jest dobry, nie stanowi ona zagrożenia" - powiedział PAP Patryk Pulikowski z biura prasowego Urzędu Miasta Olsztyna. Uszkodzona wiatrownica znajduje się na iglicy - jej stanu nie udało się strażakom ocenić.

"Wiał tak silny wiatr, że wejście tam zagrażało bezpieczeństwu strażaków" - poinformował Pulikowski.

Kulista wiatrownica zwieńczona chorągiewką z datą 1915 przekrzywiła się po sobotnich wichurach. Z poziomu chodnika wygląda tak, jakby miała odpaść od iglicy. Wiatrownica znajduje się na wysokości 63 metrów.

"Zgodnie z zaleceniami straży pożarnej zamknęliśmy plac przed ratuszem i chodnik na ul. 1 Maja od strony ratusza. Wejść do urzędu można tylko od strony ul. Ratuszowej. Prosimy, by nikt nie przekraczał terenu wygrodzonego taśmą" - zaapelował Pulikowski.

Ratusz poszukuje teraz firmy, która dysponuje wysięgnikiem, który mógłby dosięgnąć wiatrownicy na wieży ratusza - w taki sposób łatwiej będzie można ocenić stan wiatrownicy i zdecydować o dalszym działaniu.

Przechodnie zauważyli przekrzywioną wiatrownicę na wieży ratusza w niedzielę rano, o czym został powiadomiony dyżurny miasta. Ratusz teren zagrożony ewentualnym upadkiem wiatrownicy wygrodził w poniedziałek po godz. 11.

Silny wiatr przekrzywił także krzyż na wieży kościoła św. Józefa w dzielnicy Zatorze. W parafii powiedziano PAP, że teren przy kościele został odgrodzony i zamówiono prywatną firmę, która ma naprawić uszkodzenie - ten krzyż w ocenie władz parafii znajduje się na wysokości ok. 20 metrów.

Nad Olsztynem w poniedziałek ponownie pojawiły się podmuchy silniejszego wiatru.

Minionej doby strażacy w regionie interweniowali ponad 2,3 tys. razy do zdarzeń spowodowanych silnym wiatrem - jest to rekordowo duża ilość.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie