REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Zwieńczeniem ratusza iglica i bania w której znajdzie się kapsuła czasu

  • Autor: PAP
  • 26 wrz 2022 09:44
Zwieńczeniem ratusza iglica i bania w której znajdzie się kapsuła czasu
fot. shutterstock

Najdalej w październiku na wieżę ratusza w Cieszynie wróci iglica, którą w 2017 r. zerwała wichura. Przygotowania do montażu już trwają. Elementem zwieńczenia wieży będzie także bania, w której umieszczona zostanie kapsuła czasu.

REKLAMA

  • Najdalej w październiku br. na wieżę ratusza w Cieszynie wróci iglica.
  • W zerwanej przez wiatr w 2017 r. konstrukcji iglicy znajdowała się kapsuła czasu z 1984 r., która powróci  w nowym wydaniu.

Burmistrz wyjaśniła, że elementem zwieńczenia wieży ratuszowej będzie także bania, w której umieszczona zostanie kapsuła czasu. "Mieszkańcy Cieszyna zaproponowali cały szereg rzeczy, które mogłyby się w niej znaleźć. Wśród propozycji była m.in. kanapka cieszyńska i butelka piwa z lokalnego browaru, które raczej tam nie trafią z oczywistych względów. Proponowano test na COVID-19 i maseczkę. To znak czasów. W poprzedniej kapsule znaleźliśmy znaczek NSZZ Solidarność, a teraz byłaby w niej maseczka" - powiedziała.

Gabriela Staszkiewicz zaznaczyła, że na podstawie propozycji powstała już wstępną lista rzeczy, które znajdą się w kapsule. "Część materiałów można wgrać na pendrive`y, ale nie mamy pewności, czy będzie je można kiedyś odczytać. Najtrwalszy okazuje się papier. Będzie zatem historia miasta na tle dziejów Polski, którą opracowuje pracownik Książnicy Cieszyńskiego. Zostanie wydrukowana na trwałym papierze, który otrzymamy z cieszyńskiego Muzeum Drukarstwa" - wskazała. Dodała, że do kapsuły trafią wiersze poetów cieszyńskich Jerzego Kronholda i Zbigniewa Macheja, monety, w tym numizmat z cieszyńską rotundą, lista sportowców-olimpijczyków oraz zdjęcia miasta. Opisana zostanie też współpraca z Czeskim Cieszynem oraz siostrzanym Puckiem.

Montaż iglicy rozpocznie się najprawdopodobniej z początkiem października. "Przygotowania już trwają, ale pogoda ostatnio nam nie sprzyjała. Było zimno i mocno padało. Wchodzenie na dach w tych warunkach było ryzykowne. Czekamy na kilka słonecznych dni, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze" - podkreśliła.

Iglica wykonana jest z drewna modrzewiowego i pokryta blachą miedzianą. Zwieńczy ją szpica ze stali kwasoodpornej. Na niej zamontowana zostanie chorągiew z orłem w koronie. Odtworzony zostanie stan iglicy z 1845 r.

Montaż będzie się odbywał przy użyciu technik alpinistycznych. Wykonawcą zadania jest firma z Bielska-Białej; za wykonanie iglicy i jej montaż otrzyma niespełna 120 tys. zł.

W zerwanej przez wiatr w 2017 r. konstrukcji iglicy znajdowała się kapsuła czasu z 1984 r. Po otwarciu okazało się, że wewnątrz były m.in. dzieje miasta spisane na czterech kartach, monety, dokument poświadczający nadanie Cieszynowi Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, mapa turystyczna i fotografie autorstwa Janiny Ciupek i Dominika Dubiela, egzemplarz lokalnego tygodnika, a także kartka na żywność z nazwiskiem oraz odznaka nielegalnego wówczas związku zawodowego "Solidarność" Cieszyn.

Klasycystyczny, dwukondygnacyjny ratusz o siedmioosiowej fasadzie został oddany do użytku w 1800 r. W kolejnym roku dobudowano wieżę. W 1818 r. obiekt został powiększony o salę, która służy radnym. Ratusz częściowo spłonął w 1836 r. Jego wnętrza odbudowano 10 lat później. Salę posiedzeń rady miejskiej ozdobił wówczas fryz złożony z tarcz herbowych szlachty cieszyńskiej oraz godeł cechów rzemieślniczych. Jej otwarcia dokonał osobiście cesarz Franciszek Józef I.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie