REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

TOP 15 najlepszych architektów przed czterdziestką

  • Autor: Anna Liszka, Propertydesign.pl
  • 24 cze 2015 10:44
 TOP 15 najlepszych architektów przed czterdziestką
Jan Strumiłło, Jan Sukiennik i Maciej Jakub Zawadzki
 TOP 15 najlepszych architektów przed czterdziestką
 TOP 15 najlepszych architektów przed czterdziestką
 TOP 15 najlepszych architektów przed czterdziestką
 TOP 15 najlepszych architektów przed czterdziestką
 TOP 15 najlepszych architektów przed czterdziestką
 TOP 15 najlepszych architektów przed czterdziestką
 TOP 15 najlepszych architektów przed czterdziestką
 TOP 15 najlepszych architektów przed czterdziestką
 TOP 15 najlepszych architektów przed czterdziestką
 TOP 15 najlepszych architektów przed czterdziestką
 TOP 15 najlepszych architektów przed czterdziestką
 TOP 15 najlepszych architektów przed czterdziestką
 TOP 15 najlepszych architektów przed czterdziestką
 TOP 15 najlepszych architektów przed czterdziestką
 TOP 15 najlepszych architektów przed czterdziestką

Redakcja Propertydesign.pl przedstawia subiektywny wybór 15 najbardziej cenionych, polskich architektów przed 40.

REKLAMA

Mateusz Adamczyk

Architekt i urbanista. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz na Bauhaus Universitat Weimar. W 2005 roku odbył praktyki architektoniczne w Holandii. W trakcie praktyk współautor kilku nagrodzonych prac konkursowych. Od 2007 roku współtworzy biuro BudCud. W ramach własnej działalności jest współautorem wielu nagrodzonych i wyróżnionych prac w konkursach architektonicznych i urbanistycznych m.in.: Schindler Award for Architecture 2006, wyróżnienie (praca dyplomowa); Europan 9, Warszawa, pierwsza nagroda; Europan 11, Leeuwarden, wyróżnienie; Shinkenchiku Residential Competition 2008, wyróżnienie; Konkurs na koncepcje programowo-przestrzenną przebudowy i rozbudowy Domu Kultury Śnieżka na Centrum Sztuki Europa Miast w Dębicy, pierwsza nagroda; Concept of Reservation and Development of Kyiv Islands Competition, finalista; AIT TileAward 2012, pierwsza nagroda.

Współautor nagrodzonej drugą nagrodą w konkursie Polskie Wnętrze 2011 realizacji wnętrza butiku FiuFiu w Warszawie (wspólnie z Marcinem Kwietowiczem), ta sama realizacja znalazła się w finale AIT AWARD 2012 Global Award for the very best in Interior and Architecture.

Bogusław Barnaś

Architekt, projektant, nauczyciel akademicki. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Fachhochschule Muenster w Niemczech. W grudniu 2009 roku założył interdyscyplinarną pracownię projektową BXBstudio, skupiając wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w Polsce, Anglii oraz Szkocji, pracując m.in. w Londynie u Normana Fostera – jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów na świecie, pracowni Make Architects czy krakowskiej pracowni Ingarden & Ewy Architekci.

Od lutego 2012 roku pracownik naukowy na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

W 2014 roku zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów świata wg wydawnictwa Wallpaper*. Tego samego roku nagrodzony przez World Architecture Community za projekt One Tree House, oraz nominowany za projekt Domu Polskiego oraz SeaHouse. W 2015 roku nagrodzony przez World Architecture Community za projekt Domu Artysty.

Doświadczenie zawodowe Barnasia obejmuje prace nad obiektami o różnej skali, od niewielkich obiektów takich jak Dom Eko, Dom Polski, Dom Artysty po spektakularne ikony jak The Walbrook (Foster + Partners) - zrealizowany budynek biurowo-handlowy zlokalizowany w centrum Londyńskiego City.

Tomasz Bradecki

Dr inż. architekt, właściciel pracowni BB Architekci. Urodzony w Gliwicach, absolwent Politechniki Śląskiej. Doświadczenie zawodowe w Polsce (An Archi Group), Niemczech (AIXplan, Hahn Helten Architekten), Wielkiej Brytanii (EDAW, Glenn Howells Architects). Własna praktyka architektoniczna od 1998 r., założenie Studio BB Architekic w 2010 r. wraz  z Barbarą Uherek-Bradecką. Autor bądź współautor kilkudziesięciu projektów konkursowych. Pasjonat budownictwa niskoenergetycznego.

Paweł Garus

Absolwent kierunku Architektura i Urbanistyka na Wydziale Architektury i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W latach 2008-2009 wspólnie z Jerzym Woźniakiem przerywa studia na rok, aby zasmakować pracy w holenderskim biurze Liong Lie/123DV w Rotterdamie, które ma mocny wpływ na styl i sposób pracy architektów.

Po powrocie do Polski koledzy zakładają swoją autorską pracownię mode:lina architekci. Paweł Garus został uhonorowany nagrodą Grand Prix na XXX Edycji Konkursu im. Marii Dokowicz za najlepszy projekt dyplomowy „Pawilon Wody” Akademii Sztuk Pięknych w 2011 roku, co zapoczątkowało serię nagród i wyróżnień w rożnych konkursach architektonicznych.

Bartosz Haduch

Architekt, nauczyciel akademicki ze stopniem doktora nauk technicznych, publicysta, laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów architektonicznych, autor licznych publikacji (m.in. w "Mark-Magazine", "Domus", "A&B") oraz książek ("architectourism - Hiszpania" i "Herzog & de Meuron. Architekci (i) artyści"). Po studiach i praktyce zawodowej w Holandii, Hiszpanii i Austrii rozpoczął działalność projektową w Krakowie.

Od 2009 roku prowadzi grupę NArchitekTURA, łączącą działania z zakresu urbanistyki, architektury, projektowania krajobrazu, designu i grafiki. NArchitekTURA w 2010 roku została uznana przez magazyn Wallpaper* za jedną z trzydziestu najciekawszych młodych pracowni na świecie.

Marcin Kolanus

Główny architekt w pracowni PORT Józef Franczok, Marcin Kolanus. Absolwent wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej oraz stypendysta VIA University w Danii. Doświadczenie w projektowaniu architektury zdobywał w Polsce, Hiszpanii i Danii. Od 2012 współzałożyciel pracowni PORT.

Hugon Kowalski

Ukończył studia na wydziale Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. 

Od 2010 roku pracuje na uczelni jako asystent kierownika Katedry Architektury i Urbanistyki UA w Poznaniu. Za swój projekt dyplomowy "Porozmawiajmy o śmieciach" dotyczący problemu slumsów w Bombaju otrzymał jako pierwszy Polak prestiżową nagrodę Archiprix International Hunter Douglas Awards za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie obroniony w latach 2009-2011.

W 2010 roku na czwartym roku studiów otworzył własną pracownię – UGO architecture, którą rozwija do dziś.  Jego projekty prezentowane były na wystawach: podczas Seul Design Fair w 2011 roku, w Mediolanie podczas MadEXPO, w Bolonii podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa Ekologicznego w 2010 roku, w Cube Gallery w Manchester City podczas wystawy organizowanej przez Królewskie Stowarzyszenie Architektów Wielkiej Brytanii w 2009 roku.

Jakub Majewski

Mgr inż. architekt, dyplom na IAIU / Politechnika Łódzka. Uczestnik wielu zagranicznych warsztatów w Belgii i Niemczech. Od 2003 roku zdobywał doświadczenie zawodowe w znanych Łódzkich biurach architektonicznych projektując dla zarówno dla klientów indywidualnych jak i komercyjnych. Współwłaściciel i główny architekt w Moomo Architects. Pracownia została uznana przez magazyn Wallpaper za jedno z 30 najlepszych biur architektonicznych na świecie w 2009 r.

Mateusz Kuo Stolarski

Architekt, pomysłodawca i założyciel pracowni Tamizo Architects Mateusz Stolarski. Główny architekt i osoba odpowiedzialna za rozwój firmy. Minimalista. Absolwent wydziału architektury Politechniki Łódzkiej. Za projekt dyplomowy z 2004 roku został nagrodzony pierwszą nagrodą w konkursie Dyplom Roku oraz wyróżnieniem w konkursie Dyplom Roku SARP. Od Listopada 2009 roku jest członkiem zarządu łódzkiego oddziału SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich).

Jan Strumiłło

Prowadzi od 2010 r. własną praktykę projektową w Warszawie. Stypendysta Architektur og Designhogskolan w Oslo. Autor książki „ Ukryty modernizm” (wyd. Karakter, 2015). Pracował jako architekt dla Baumschlager Eberle w Szwajcarii i Austrii. Absolwent ETH w Zurychu. Studia MAS ukończył pod kierunkiem Dietmara Eberle. Praktykę zdobywał pracując m.in. dla JEMS w Warszawie. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej - w 2005 roku jego projekt dyplomowy Dobra/Drewniana zdobył nagrodę im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego. Autor klubokawiarni Towarzyska i bistro Recto|Verso w Warszawie.

Jego główne zainteresowania to mieszkania i budynki mieszkalne wraz z powiązaną problematyką polityczną, socjologiczną, ekonomiczną i techniczną. Zadania, które podejmuje, obejmują architekturę i design. Wśród jego klientów znajdują się najbardziej prestiżowe instytucje kultury, m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Biblioteka Narodowa czy Narodowa Galeria Sztuki Zachęta. Zwycięzca plebiscytu „Polak z Werwą” (2013).

Jan Sukiennik

Architekt, członek Zarządu SARP Warszawa, współzałożyciel 307kilo Architekci, członek Zarządu Retail&Development. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 2006 roku wraz z Zofią Strumiłło-Sukiennik współtworzy młode warszawskie studio projektowe 307kilo Architekci. Zdecydowana większość projektowanych przez niego budynków to obiekty kultury w małej i średniej skali projektowane najczęściej w Warszawie.

Mateusz Tański

Architekt i urbanista, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów. Posiada uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej bez ograniczeń. Prowadzi autorską pracownię architektury Mateusz Tański & Associates zajmującą się projektowaniem w dziedzinie urbanistyki oraz architektury zarówno prywatnej jak i publicznej, w różnej skali i na różnych poziomach złożoności. Współautor m.in. czterogwiazdkowego hotelu Baltic Palace w Pobierowie, Muzeum na terenie byłego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze oraz Galerii Riviera w Gdyni, która w 2014 roku otrzymała tytuł najważniejszego projektu handlowego Europy Środkowej według Europa Property Investment & Green Building Awards, CEE Retail Real Estate Award, Nagrodę Polskiej Rady Centrów Handlowych 2014 oraz tytuł Najlepszej Gdyńskiej Inwestycji 2013.

Doświadczenie zdobywał w nowojorskiej pracowni Asymptote Architecture prowadzonej przez Haniego Rashida i Lise Anne Couture, profesorów architektury na Columbia University, autorów  m.in. luksusowego Yas Viceroy Hotel przy torze Formuły 1 w Abu Dhabi, oraz we francuskiej pracowni Valode et Pistre Architectes, będącej jedną ze 100 największych firm projektowych na świecie. Przed założeniem własnej pracowni prowadził wraz z architektem Piotrem Michalewiczem biuro Michalewicz + Tański Architekci. Mateusz Tański jest laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach architektonicznych.

Aleksandra Wasilkowska

Architektka, scenografka, wiceprezeska OW SARP. Pracowała w paryskim biurze Francois Roche - R&Sie(n), od 2007 roku prowadzi pracownię architektoniczną w Warszawie. Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Ecole d'Architecture de Bretagne we Francji.

W 2010 roku Wasilkowska reprezentowała Polskę na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji projektem Emergency Exit (wspólnie z Agnieszką Kurant).

Jej projekty i instalacje były prezentowane min Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Co widać. Polska sztuka dzisiaj), Narodowej Galerii Zachęta, Instytucie Awangardy, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Tbilisi, Nowym Teatrze i Teatrze Narodowym w Warszawie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Muzeum Guggenheima w Nowym Yorku, Seoul Art Center w Korei, a także wyróżniane w konkursach między innymi na modernizację Placu Grzybowskiego w Warszawie, ogrodu w Pontivy we Francji i najlepszą przestrzeń teatralną na festiwalu Boska Komedia w Krakowie.

Jerzy Woźniak

Studiował Architekturę i Urbanistykę na Wydziale Architektury i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz na ArtEz w Enschede w Holandii. W trakcie studiów brał udział w licznych konkursach architektonicznych (Wyróżnienie za projekt Targi Przyszłości organizowanym przez Międzynarodowe Targi Poznańskie w 2005). Dwa lata z rzędu (2006-2007) odbywał wakacyjne praktyki zawodowe w biurze architektonicznym IISSAB w Helsingborgu w Szwecji.

Po półrocznym stypendium w Enschede, przerywa studia na rok i wspólnie z Pawłem Garusem podejmuje pracę w biurze Liong Lie/123DV w Rotterdamie, aby po powrocie do Polski razem rozpocząć działalność pod własną marką - Mode:lina architekci.

Maciej Jakub Zawadzki

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, studiował również w Belgii w Brukseli na Sint-Lucas School of Architecture. Pracował w latach 2007-2009 jako asystent na Wydziale Projektowania Wspomaganego Komputerem Politechniki Warszawskiej. Maciej Jakub Zawadzki wyróżniony przez Wallpaper Magazine w Graduate Directory, zdobywał doświadczenie w pracy w renomowanych biurach projektowych w Polsce i zagranicą w tym min. w pracowni SDA Architekci i Hermanowicz Architekci w Warszawie ,Leth & Gori i Bjarke Ingels Group BIG z Kopenhagi w Danii oraz MVRDV z siedzibą w Rotterdamie w Holandii. Jego projekt Muzeum Imigrantów Latynoamerykańskich na Florydzie był nominowany do prestiżowej nagrody na Najlepszy Budynek Świata 2011 roku w kategorii Projekt Przyszłości na Światowym Festiwalu Architektonicznym WAF w Barcelonie. W 2012 zaprezentował swoje prace na wystawie będącej oficjalną częścią Biennale Światowej Architektury w Wenecji oraz na wystawie Awangarda Jutra prezentującej 16 najlepszych polskich architektów przed czterdziestym rokiem życia.

Wspólnie z polską pracownią Kuryłowicz & Associates założył w 2013 roku w Warszawie biuro KAMJZ, które w swoich działaniach skupia się głównie na rynkach zagranicznych. Wiedza i doświadczenie pozwalają Maciejowi Jakubowi Zawadzkiemu tworzyć architektoniczne i urbanistyczne projekty koncepcyjne o różnych skalach i programie w lokalizacjach na całym świecie.Ograniczenia takie jak lokalne warunki klimatyczne, budżet, terminy, prawo, ekonomia a nawet sytuacja polityczna są w nich nie tylko widziane jako problem ale szansa pozwalająca osiągnąć w każdym aspekcie, wraz z najbardziej innowacyjnymi rozwiązaniami, najlepszą wydajność tworzonych budynków i planów urbanistycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie