REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Waterfront Gdynia z placem miejskim i widokiem na Zatokę

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 mar 2014 10:07
Waterfront Gdynia z placem miejskim i widokiem na Zatokę

Maksymalne wysokości, linie oraz intensywność zabudowy kompleksu Waterfront Gdynia zostały dostosowane do założeń miejscowego planu zagospodarowania. Bardzo spokojna w swojej formie, architektura obiektów nawiązuje do stylu skandynawskiego.

REKLAMA

Architektura Waterfront Gdynia to jednocześnie prosty, surowy i ponadczasowy design. Budynki, względem siebie, są usytuowane w taki sposób, że odnosi się wrażenie, iż kompleks został przecięty na pół – elementem rozcinającym jest plac między budynkami. Będzie to niewielki plac miejski, dostępny dla wszystkich, co cieszy szczególnie mieszkańców okolicy. Architekci Fort z Gdańska, którzy zostali wybrani w drodze konkursu, musieli bowiem wpisać inwestycję w istniejące przestrzenie publiczne Gdyni. Plac miejski stanowić będzie środkową część kaskadowo ułożonego ciągu pieszego biegnącego wzdłuż linii nadbrzeża pomiędzy wysokim tarasem Sea Towers i niżej położonym obszarem Alei Jana Pawła II. 

Uwagę w projekcie zwracają partery budynków mające formę ogólnodostępnych podcieni z funkcjami publicznymi z otwartym widokiem na Morze Bałtyckie. W miejscach, gdzie kubatura budynków jest zamknięta z powodów funkcjonalnych, użyte zostały przezroczyste przeszklenia, które wzmacniają efekt otwartości dolnych kondygnacji i miejski charakter tego miejsca.

Architekci z pracowni Fort dostosowali maksymalne wysokości, linie oraz intensywność zabudowy kompleksu do założeń miejscowego planu zagospodarowania. Bardzo spokojna w swojej formie, architektura obiektów nawiązuje do stylu skandynawskiego. Budynki, względem siebie, są usytuowane w taki sposób, że odnosi się wrażenie, iż kompleks został przecięty na pół – elementem rozcinającym jest wspomniany plac między budynkami.

Waterfront Gdynia sprawia wrażenie pękniętego na pół, widać to szczególnie z lotu ptaka. Dodatkowo, to zaplanowane przez Fort Architekci wrażenie, podkreślają wewnętrzne elewacje (od strony placu) pokryte mlecznymi panelami szklanymi. Fasady zewnętrzne, w kontraście dla faktury elewacji wewnętrznych, będą obłożone materiałem matowym, cięższych w odbiorze. 

Dwie najniższe kondygnacje obu budynków, sięgające od parteru do drugiego piętra, mają być wykonane ze szkła wraz z wyraźnymi elementami żaluzji. Niewielką różnicę w odbiorze elewacji hotelu i biurowca uzyskano poprzez zastosowanie odmiennych podziałów elewacyjnych – budynek biurowy posiada podziały wertykalne, natomiast hotelowy horyzontalne. 

Budynek biurowy to 11-piętrowy gmach (54 m wysokości i 13,641 m kw. powierzchni). Hol biurowca będzie miał charakter zamknięty, ale tuż obok powstanie oddział banku oraz kawiarnia zwrócona pierzeją w stronę morza. Ostatnią kondygnację zajmie taras widokowy oraz pomieszczenia techniczne. Swoją siedzibę będzie tu miała Nordea Polska.

Budynek hotelowy, w którym mieścić się będzie Marriott Courtyard, został zaprojektowany, jako obiekt 9-piętrowy (35 m wysokości i 11,119 m kw. powierzchni). Na parterze zlokalizowana będzie recepcja hotelu wraz z towarzyszącymi pomieszczeniami oraz restauracja z zapleczem kuchennym. Restauracja i należący do niej ogródek stanowić będą istotny element kompleksu. Na pierwszym piętrze hotelu zaprojektowano salę balową oraz sale konferencyjne z widokiem na morze. Kolejne piętra zajmować będą pokoje hotelowe, w sumie 201 pokoi. Goście będą mogli korzystać z tarasu widokowego, który został zaprojektowany na 4 piętrze obiektu. Na ostatniej kondygnacji, poza pokojami hotelowymi, zaplanowano pomieszczenia techniczne. Dachy obu budynków pokryte będą roślinnością.

Inwestorem Waterfront Gdynia jest Swede Center, generalnym wykonawcą została firma Porr Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie